Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Northwind's Rating My Rating
1
The Green Mile 1999,  R)
2
8 Mile 2002,  R)
3
The Matrix 1999,  R)
4
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
5
The Breakfast Club 1985,  R)
6
The Hobbit 1978,  Unrated)
7
The Lord of the Rings 1978,  PG)
8
Pi 1998,  R)
9
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
10
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
11
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
12
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
13
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
14
A Better Tomorrow 2010,  R)
15
Trainspotting 1996,  R)
16
A Clockwork Orange 1971,  R)
17
American Beauty 1999,  R)
18
American Pie 1999,  R)
19
Wild At Heart 1990,  R)
20
L.A. Confidential 1997,  R)
21
Casino 1995,  R)
22
The Usual Suspects 1995,  R)
23
Pulp Fiction 1994,  R)
24
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
25
A Fish Called Wanda 1988,  R)
26
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
27
Ladder 49 2004,  PG-13)
28
Jacob's Ladder 1990,  R)
29
Criminal 2004,  R)
30
8 Diagram Pole Fighter 1984,  Unrated)
31
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
32
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
33
Herbie Goes to Monte Carlo 1977,  G)
34
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
35
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
36
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
37
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
38
Shaolin vs. Manchu 1986,  Unrated)
39
Shaolin Five Animals ,  Unrated)
40
Shaolin vs. Lama 1984,  Unrated)
41
Shaolin Drunken Monk 1983,  Unrated)
42
Holy Robe of the Shaolin Temple (Mu mien jia sha) 1985,  Unrated)
43
New Legend of Shaolin ,  R)
44
Snake and Crane Arts of Shaolin (She hao ba bu) 1978,  PG)
45
Tai ji zhang san feng (Tai Chi Master) ,  R)
46
Half a Loaf of Kung Fu (Dian zhi gong fu gan chian chan) 1979,  PG)
47
Paid in Full 2002,  R)
48
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
49
Shaolin Master Killer 1978,  Unrated)
50
Master of the Flying Guillotine 1975,  R)
51
The Master Swordsman 2001,  Unrated)
52
The Young Master (Shi di chu ma) 1978,  PG-13)
53
Hostage 2005,  R)
54
Basic 2003,  R)
55
Dung fong tuk ying (Eastern Condors) 1986,  R)
56
The Last Dragon 1985,  PG-13)
57
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
58
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
59
Kiss of the Dragon 2001,  R)
60
Dreams 1990,  PG)
61
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
62
Field of Dreams 1989,  PG)
63
The Fisher King 1991,  R)
64
Anna and the King 1999,  PG-13)
65
The Jackal 1997,  R)
66
Sien nui yau wan (A Chinese Ghost Story) 1987,  Unrated)
67
A Chinese Ghost Story II (Sien nui yau wan II yan gaan do) 1990,  Unrated)
68
A Chinese Ghost Story III 1991,  Unrated)
69
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box 1996,  Unrated)
70
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) 1995,  R)
71
A Chinese Ghost Story 1997,  Unrated)
72
Chinese Torture Chamber Story 1995,  Unrated)
73
Chinese Odyssey 2002 2002,  Unrated)
74
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
75
The Recruit 2003,  PG-13)
76
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
77
Be Cool 2005,  PG-13)
78
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
79
The Pillow Book 1996,  NC-17)
80
Once a Thief 1998,  R)
81
Speed 1984,  Unrated)
82
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
83
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
84
Hard Eight (Sydney) 1996,  R)
85
Die Hard 1988,  R)
86
Addicted to Love 1997,  R)
87
Analyze This 1999,  R)
88
Analyze That 2002,  R)
89
Man on Fire 1987,  R)
90
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
91
Jackie Brown 1997,  R)
92
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
93
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
94
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
95
High Crimes 2002,  PG-13)
96
50 First Dates 2004,  PG-13)
97
Hollywood Homicide 2003,  PG-13)
98
Insomnia 1997,  Unrated)
99
Adaptation 2002,  R)
100
Anger Management 2003,  PG-13)
101
Matchstick Men 2003,  PG-13)
102
The Terminal 2004,  PG-13)
103
Taking Lives 2004,  R)
104
Dragonfly 2002,  PG-13)
105
About Schmidt 2002,  R)
106
Unbreakable 2000,  PG-13)
107
Liberty Stands Still 2002,  R)
108
John Q 2001,  PG-13)
109
Fled 1996,  R)
110
Hart's War 2002,  R)
111
I Am Sam 2001,  PG-13)
112
Bloodsport 1986,  R)
113
What Women Want 2000,  PG-13)
114
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
115
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
116
The Human Stain 2003,  R)
117
Dark Water 2002,  PG-13)
118
Face/Off 1997,  R)
119
Dangerous Minds 1995,  R)
120
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
121
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
122
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
123
There's Something About Mary 1998,  R)
124
Crash 2005,  R)
125
The End of Violence 1997,  R)
126
Seven (Se7en) 1995,  R)
127
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
128
Pirates of Silicon Valley 1999,  Unrated)
129
Office Space 1999,  R)
130
Clerks 1994,  R)
131
It's a Wonderful Life 1946,  G)
132
The Joy Luck Club 1993,  R)
133
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
134
The Philadelphia Experiment 1984,  PG)
135
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
136
The Princess Bride 1987,  PG)
137
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
138
The Secret Garden 1993,  PG)
139
Sixteen Candles 1984,  PG)
140
Stand and Deliver 1988,  PG)
141
Stand by Me 1986,  R)
142
One 1998,  Unrated)
143
The One 2001,  PG-13)
144
Nobody's Fool 1994,  R)
145
Highlander 1986,  R)
146
Kundun 1997,  PG-13)
147
The Last Emperor 1987,  PG-13)
148
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
149
Du shen (God of Gamblers) 1989,  Unrated)
150
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
151
The Replacement Killers 1998,  R)
152
Once Upon a Time in China 1991,  R)
153
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
154
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) 1993,  R)
155
Once Upon a Time in China III ,  R)
156
Once Upon a Time in China and America 1997,  Unrated)
157
Once Upon a Time in China 4 (Wong Fei Hung ji sei: Wong je ji fung) 1993,  R)
158
Romeo Must Die 2000,  R)
159
The Bodyguard From Beijing ,  R)
160
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
161
Mallrats 1995,  R)
162
Wayne's World 1992,  PG-13)
163
Dead Poets Society 1989,  PG)
164
The Shawshank Redemption 1994,  R)
165
The 13th Warrior 1999,  R)
166
Shaka Zulu - Last Great Warrior 2005,  R)
167
Forrest Gump 1994,  PG-13)
168
Donnie Darko 2001,  R)
169
Iron Monkey 1993,  PG-13)
170
Groundhog Day 1993,  PG)
171
Hero 2002,  PG-13)
172
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
173
The Fearless Hyena (Xiao quan guai zhao) (Revenge of the Dragon) 1979,  Unrated)
174
Fearless Hyena Part II (Long teng hu yue) 1983,  PG)
175
Fight Club 1999,  R)
176
Braveheart 1995,  R)
177
Conan the Barbarian 1982,  R)
178
Conan the Destroyer 1984,  PG)
179
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
180
Ghost 1990,  PG-13)
181
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
182
Liar Liar 1997,  PG-13)
183
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
184
Beautiful Boxer 2004,  Unrated)
185
King of New York 1990,  R)
186
Gangs of New York 2002,  R)
187
The Godfather 1972,  R)
188
GoodFellas 1990,  R)
189
Apocalypse Now 1979,  R)
190
The Sting 1973,  PG)
191
Platoon 1986,  R)
192
Being John Malkovich 1999,  R)
193
Sling Blade 1996,  R)
194
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
195
The Razor's Edge 1984,  PG-13)
196
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
197
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
198
Tears of the Sun 2003,  R)
199
Paycheck 2003,  PG-13)
200
Memento 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments