My Favorite Movies


  Nordica's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
My alltime favorite movie, the story is excellent and everything from the acting to the music is top notch.
2
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
A truly brilliant and different movie, Awesome music and acting.
3
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Absolutely brilliant.
4
Snatch 2001,  R)
Snatch
A very interesting story and basically very good entertainment.
5
In Bruges 2008,  R)
In Bruges
Brilliant British comedy, if your a fan of Snatch you will adore it. Great dialogue and Colin Farrell's best performance so far.
6
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
My alltime favorite foreign movie, brilliant story and awesome cinematography.
7
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Absolutely breathtaking.
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
One of my alltime favorites, I can watch this millions of times and never get tired of it.
9
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Brilliant acting from both Jason Schwartzman and Bill Murray and a truly awesome movie experience.
10
The Breakfast Club 1985,  R)
11
The Thing 1982,  R)
12
Ed Wood 1994,  R)
13
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Easily my favorite maffia movie.
14
Stand by Me 1986,  R)
15
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
A movie that any true music lover should watch.
16
The Believer 2001,  R)
The Believer
I truly fascinating story and if your a fan of American History X you need to check this movie out!
17
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
18
Three Kings 1999,  R)
19
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
The best rock movie ever.
20
The Good Girl 2002,  R)
The Good Girl
A really sympathic story and good acting from both Aniston and Gyllenhaal.
21
Dogma 1999,  R)
22
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
The best prison movie ever.
23
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
An absolutely blinding performance by Björk.
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
25
Memento 2000,  R)
26
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
27
Garden State 2004,  R)
28
Zero Day 2003,  Unrated)
Zero Day
One of my favorite not so obvious movie. Very lowbudget but the main actors did a really good job.
29
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
One of the best anime I have ever see.
30
Beverly Hills Cop 1984,  R)
31
Zoolander 2001,  PG-13)
32
Saw 2004,  R)
Saw
Quite an original story and the spin at the end is mindblowing.
33
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
Even if it's simple minded stuff I still like it.
34
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
35
The Elephant Man 1980,  PG)
36
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
37
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding) 2000,  Unrated)
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding)
Easily one of my favorite Swedish movies.
38
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Everything from Ang Lee's direction to the performances from both Heath Ledger and Jake Gyllenhaal are great.
39
Planet of the Apes 1968,  G)
40
Brazil 1985,  R)
Brazil
Visually one of best movies I have ever seen with a provocative story.
41
Scream 1996,  R)
Scream
This movie isn't suppose to be a scary movie, it's a parody and a damn good one.
42
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
43
Back to the Future 1985,  PG)
44
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
45
Seven (Se7en) 1995,  R)
46
Pulp Fiction 1994,  R)
47
Meet the Parents 2000,  PG-13)
48
The Paper Chase 1973,  PG)
The Paper Chase
Basically a really good oldschool story about the difficulty of being young.
49
The Karate Kid 1984,  PG)
50
Jaws 1975,  PG)
51
Rosemary's Baby 1968,  R)
52
House of 1000 Corpses 2002,  R)
53
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
54
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
A really cool new horror movie in old-school style.
55
Election 1999,  R)
56
Bloodsport 1986,  R)
Bloodsport
Van Damme best movie, just really great action and awesome music.
57
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
One of my alltime favorite remakes. Very stylish and the ending after the credits is brilliant.
58
Man on the Moon 1999,  R)
Man on the Moon
Jim Carrey does an awesome performance in this movie which story is both weird and facinating.
59
The Cable Guy 1996,  PG-13)
The Cable Guy
One of Jim Carreys better comedy movies, has a really cool dark feel.
60
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
Overall a pretty good performance from Jake Gyllenhal and the story is quite good and realistic.
61
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
Very good entertainment.
62
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
Show Me Love (Fucking Amal)
Overall a very good story and pretty good acting from the lead actors.
63
Starship Troopers 1997,  R)
64
Office Space 1999,  R)
65
The Matrix 1999,  R)
66
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
67
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Stylistic and brilliant.
68
Shaun of the Dead 2004,  R)
69
The Squid and the Whale 2006,  R)
The Squid and the Whale
Pretty good acting, the overall story is pretty good but the ending is really weak.
70
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
A bit unrealistic but definitely one of the better brittish lovestorys that I have seen.
71
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
72
The Departed 2006,  R)
The Departed
Another masterpiece from Scorsese, absolutely brilliant story.
73
Kidulthood 2005,  R)
Kidulthood
A really good and sad portrayal of todays British youth.
74
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
Both a "Different and original movie, really good acting from both the lead actors.
75
The Beach 2000,  R)
76
Ghostbusters 1984,  PG)
77
Regarding Henry 1991,  PG-13)
78
Scarface 1983,  R)
79
The Fly 1986,  R)
80
Clerks 1994,  R)
Clerks
A pretty good indie movie.
81
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
I admit I wasn't really a fan of Sacha Baron Cohen before, the series were fairly weak and the Ali G movie only had a couple of decent moments. This on the other hand was quite brilliant, so many memorable scenes and truly innovating at times.
82
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
My alltime favorite zombiemovie.
83
RoboCop 1987,  R)
84
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
85
Control 2007,  R)
Control
One of the best biopic I have ever seen about the Joy Division singer Ian Curtis, absolutely stunning black/white picture and Sam Riley does the role of his lifetime.
86
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Super great fun, has some really memorable scenes and Robert Downey Jr and Val Kilmer are hilarious together.
87
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Such a lovely, funny, smart and cute movie.
88
Bottle Rocket 1996,  R)
Bottle Rocket
Marvellously funny and stylish, among the best of the Wes Anderson movies.
89
Grizzly Man 2005,  R)
Grizzly Man
Fascinating documentary and truly unique..
90
No Country for Old Men 2007,  R)
91
Kurt Cobain About a Son 2006,  Unrated)
Kurt Cobain About a Son
The best documentary about Kurt Cobain, you just hear his voice telling you about his life and the visual are beautiful places he has lived at.
92
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
Mastermind performance from Daniel Day Lewis.
93
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Absolutely brilliant at times and a bit weaker at other times. Overall though Johnny Depp's performance really saves this movie.
94
Walk the Line 2005,  PG-13)
95
Rocky 1976,  PG)
96
Magnolia 1999,  R)
97
Misery 1990,  R)
98
Taxi Driver 1976,  R)
99
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills 1996,  Unrated)
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills
Absolutely brilliant documentary!
100
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
101
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder 2006,  Unrated)
102
An Evening with Kevin Smith 2002,  Unrated)
103
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
Ryan Gosling is amazing in this one, a very heartfelt story about loneliness.
104
[Rec] 2007,  R)
[Rec]
One of the best new zombie movies.
105
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
106
Young Guns 1988,  R)
107
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
Mysterious Skin
One of the more powerful movies I have seen in a long time, very well written story and Joseph Gordon-Levitt performance is mesmerising.
108
Little Children 2006,  R)
Little Children
A fascinating insight into middleclass white suburbia secrets, like the relationship version of "Crash" focusing on different people that ties them together at the end. Great performance from Kate Winslet and a brilliant narrator.
109
Funny Games 2007,  R)
Funny Games
A brilliant masterpiece in pure disturbing horror, breaks many rules that are in conventional movies.
110
Frailty 2002,  R)
Frailty
Definitely one of the best in the moral serial killer genre, good acting throughout the whole movie and a very satisfying ending.
111
Yellow Submarine 2012,  G)
Yellow Submarine
Pure brilliance in psychedelic entertainment.
112
Snow Cake 2006,  Unrated)
Snow Cake
A very sympathetic drama movie, great acting all throughout the cast especially from Alan Rickman and Sigourney Weaver.
113
An American Crime 2007,  R)
An American Crime
A exceptional well-made drama that is very shocking and harsh to watch. Ellen Page does another absolutely mesmerising performance in this movie based on a true story about horrible child abuse in the 60s that lead to a death of a teenage girl.
114
Snow Angels 2006,  R)
Snow Angels
Such a refreshing movie to watch, a modern drama with a brilliant old fashion style. No clichés nor trends, just pure cinematic realism with a great story and strong acting all through the cast.
115
Boy A 2007,  R)
Boy A
A exceptionally touching and emotional movie, very striking acting and overall a brilliant piece of cinema.
116
Global Metal 2008,  Unrated)
Global Metal
Far superior sequel to the quite cliché metal documentary "A Headbangers Journey". Basically focusing on the impact metal has had in countries like China, India, Israel and the grass root moment of metal in those countries. Definitely everybody that is into metal should watch this, it touches on a lot of things not done before in the study of metal music.
117
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Truly brilliant classic cinema, flawless story, amazing acting and most importantly a blueprint for excellent dialogue.
118
Tarnation 2003,  Unrated)
Tarnation
One of the most original and visually stunning documentaries I have ever seen.
119
Happy-Go-Lucky 2008,  R)
Happy-Go-Lucky
The feel good movie of 2008 and Sally Hawkins portrayal of the cheerful Poppy is truly phenomenal.
120
Encounters at the End of the World 2007,  G)
Encounters at the End of the World
Another brilliant Werner Herzog documentary, focusing on the people that work at the south pole. Beautiful cinematography with a lot of passion.
121
Eden Lake 2008,  R)
Eden Lake
The most evil British movie I have seen in a long time, a bit like "Funny Games" but with more chaos.
122
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
A different kind of vampire movie, one of the best I have ever seen in the genre.
123
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
Mesmerising storytelling mixed with a brilliant raw gritty documentary style that truly gives a insight into an old mans struggle like never before. Obviously Mickey Rourke deserves a mention also, he is really as good as the hype implied.
124
Breaking the Waves 1996,  R)
Breaking the Waves
Another mesmerising piece of cinema from Lars Von Trier, so emotional, fascinating and sad.
125
Street Thief 2006,  Unrated)
Street Thief
Mesmerising first hand look in on a professional burglars ways and techniques, goes deeply in to the risk and passion for the crime.
126
Johnny Got His Gun 1971,  PG)
Johnny Got His Gun
Probably most well known for being used as inspiration/video for Metallica's "One", a strong and powerful antiwar movie in the best possible way.
127
Brüno (Bruno) 2009,  R)
Brüno (Bruno)
Another brilliant Sacha Baron Cohen performances, making fun of prejudicial stupid people with finesse and style. Some excellent scenes of extreme comedy with the only problem is that it feels only half as complete as Borat with being such a short movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments