My Favorite Movies


  NoPray's Rating My Rating
1
Memento 2000,  R)
Memento
! laineg...euqinu eivom siht edam taht ytivitairc eht dna yalpneercs eht evoL...

Back and forward...

Love the screenplay and the criativity that made this movie unique...genial !
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
This motion picture is a candy for the eyes with a filling (not gum this time lolol) of fantasy...visually fabulous!
3
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
The criativity has never been so in love with the cinema...itīs a masterpiece...a timeless love story, a romance that lives through and brakes the time and space...if love has directed a movie it was this one...Probably the metaphoric essence of this picture will bring low impact to the viewers ( the common ones lolol...i got the idea of the movie and u didnīt nah nah nah nah...lolol...so childish lolol). I guess love had a dream and wanted to show to the world...itīs already a classic of my time...Visually fantastic and has an involving score!
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Brilhant argument...itīs a movie that remember us why we are emotional beings...why we keep on falling in love after we swore that it was the last time...just heart breaking...i almost droped a tear...lolol...yes, it really fell! Thereīs nothing to be ashamed...iīm human too!
5
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
Black Book (Zwartboek)
humn...it must have won a lot of awards but it really won a special place in my memorie!
6
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
Won the Oscar of Best foreign movie...itīs a fascinating story between the endless stories about life before the falling of the Berlin wall...Long live the freedom in all it meanings...absolutly breath taking!
7
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
An intelligent and dark comedy...it stoled me the best laugh of the year...iīm already laughing just of remember it!
8
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
An entrancing screenplay...a touching acting by Robin Williams...Itīs a film that shows to the people that we can find the most extraordinary persons in the most common places (like flixter...just joking)...Love this movie...the main caracter, a brilhant mind, has a hard strugle with is past and himself and with the help of someone, brillant has well, he finds himself and his motivations...Just seen it 6times !
9
Babel 2006,  R)
Babel
In my opinion the best motion picture of the oscars nominated...it didnīt won the oscar because they must had in consideration the hope measured of life of both directors and they decided to atribuited to Mr. Scorsese film...just shameful! Love the director...heīs only a genius...the only thing that i wanted to do when i was seeing the movie was to kill the caracter that Gael Garcia Bernal acts...lol...so stupid! Itīs a story about how one incident can connect the most perfect strangers! Like internet...lolol!
10
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
Just Love it! Pure and simply great! One of the best i ever seen! (and i hate dogs lolol)
11
Reservoir Dogs 1992,  R)
12
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
How can i say i love this movie...Love Norton and Watts, great actors...i donīt have words to describe it...the growing of the characters during the movie seem so real! LOVE IT!
13
The Silence of the Lambs 1991,  R)
14
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
15
Dead Poets Society 1989,  PG)
16
The King 2006,  R)
The King
All the hipocrisy that religions represents and all the unlogical that religions represents we re stripped out in this movie...itīs a good way for people to open their eyes to the real world...it has an amazing screenplay...an intense climax that collides with the end!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments