My Favorite Movies


  1. nokasofia
  2. Sofia

Give list a short description

  nokasofia's Rating My Rating
1
Seven (Se7en) 1995,  R)
2
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
3
Donnie Darko 2001,  R)
4
Finding Neverland 2004,  PG)
5
Children of Men 2006,  R)
6
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
7
Lost In Translation 2003,  R)
8
Babel 2006,  R)
9
Sorry, Haters 2005,  R)
10
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004,  PG-13)
11
Match Point 2005,  R)
12
Syriana 2005,  R)
13
Gladiator 1992,  R)
14
The Last King of Scotland 2006,  R)
15
Grbavica: The Land of My Dreams (Esma's Secret - Grbavica) 2005,  Unrated)
16
Scoop 2006,  PG-13)
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
18
Proof 2005,  PG-13)
19
Inside Man 2006,  R)
20
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
21
Pretty Woman 1990,  R)
22
Little Children 2006,  R)
23
The Road To Guantanamo 2006,  R)
24
Beat the Drum 2003,  Unrated)
25
Water 2005,  PG-13)
26
Breaking and Entering 2006,  R)
27
Closer 2004,  R)
28
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
29
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
30
The Black Dahlia 2006,  R)
31
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
32
Grizzly Man 2005,  R)
33
The Mexican 2001,  R)
34
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
35
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
36
The Secret Life of Words 2006,  Unrated)
37
Human Trafficking 2005,  Unrated)
38
Fratricide (Brudermord) 2005,  Unrated)
39
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
40
Beyond the Gates 2007,  R)
41
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
42
Chaos 2006,  R)
43
Blood Diamond 2006,  R)
44
The Butterfly Effect 2004,  R)
45
The Departed 2006,  R)
46
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
47
Pride and Prejudice 2005,  PG)
48
Half Nelson 2006,  R)
49
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
50
November 2005,  R)
51
The Machinist 2003,  R)
52
Memento 2000,  R)
53
The Others 2001,  PG-13)
54
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
55
The Recruit 2003,  PG-13)
56
Sweet November 2001,  PG-13)
57
American Psycho 2000,  R)
58
Cinderella Man 2005,  PG-13)
59
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
60
Martian Child 2007,  PG)
61
Phone Booth 2003,  R)
62
King Arthur 2004,  PG-13)
63
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
64
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
65
Cassandra's Dream 2007,  PG-13)
66
Atonement 2007,  R)
67
Donnie Brasco 1997,  R)
68
Green Street Hooligans 2005,  R)
69
The Lost City 2005,  R)
70
Over the Hedge 2006,  PG)
71
Shrek 2001,  PG)
72
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
73
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
74
Hostage 2005,  R)
75
Disturbia 2007,  PG-13)
76
Saw II 2005,  R)
77
Saw 2004,  R)
78
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
79
Sin City 2005,  R)
80
Flags of Our Fathers 2006,  R)
81
Troy 2004,  R)
82
Failure to Launch 2006,  PG-13)
83
Saw III 2006,  R)
84
Collateral 2004,  R)
85
The Good Night 2007,  R)
86
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
87
A Soap (En Soap) 2005,  Unrated)
88
Schindler's List 1993,  R)
89
Happy Feet 2006,  PG)
90
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments