My Favorite Movies


  no2005spam's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
2
V for Vendetta 2006,  R)
3
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
A teen movie that is so well written and acted. Goofy, funny, touching and compelling in the perfect amounts.
4
Dangerous Liaisons 1988,  R)
Dangerous Liaisons
Wow. What a story, what drama, what emotion!
5
Strange Brew 1988,  R)
6
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
7
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
8
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
Mad Max Beyond Thunderdome
Two men enter one man leave.
9
Crazy People 1990,  R)
Crazy People
Refreshingly funny!
10
The Princess Bride 1987,  PG)
11
Labyrinth 1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments