Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nnattee's Rating My Rating
1
My Fair Lady 1964,  G)
2
The Sound of Music 1965,  G)
3
Annie 1981,  PG)
4
Ben-Hur 1959,  G)
5
Schindler's List 1993,  R)
6
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
7
Notting Hill 1999,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
11
Little Lord Fauntleroy 1980,  Unrated)
12
While You Were Sleeping 1995,  PG)
13
Sleeping Beauty 1959,  G)
14
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
15
Doctor Dolittle 1967,  G)
16
When Harry Met Sally 1989,  R)
17
Oliver Twist 1999,  PG-13)
18
Superman 1978,  PG)
19
Superman II 1981,  PG)
20
Superman III 1983,  PG)
21
Back to the Future 1985,  PG)
22
Back to the Future Part III 1990,  PG)
23
Back to the Future Part II 1989,  PG)
24
Saving Private Ryan 1998,  R)
25
Roman Holiday 1953,  Unrated)
26
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
27
Romeo and Juliet 1968,  PG)
28
Bambi 1942,  G)
29
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
30
Mulan 1998,  G)
31
50 First Dates 2004,  PG-13)
32
Air Force One 1997,  R)
33
The Mummy 1999,  PG-13)
34
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
35
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
36
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
37
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
38
The Adventures of Young Indiana Jones: Spring Break Adventure 1999,  Unrated)
39
The Adventures of Young Indiana Jones: The Trenches of Hell 1999,  Unrated)
40
The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen 1995,  Unrated)
41
The Adventures of Young Indiana Jones: Treasure of the Peacock's Eye 1995,  Unrated)
42
The Adventures of Young Indiana Jones: Hollywood Follies 1994,  Unrated)
43
The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert 1992,  Unrated)
44
The Adventures of Young Indiana Jones: Adventures in the Secret Service 1997,  Unrated)
45
You've Got Mail 1998,  PG)
46
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
47
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
48
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
49
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
50
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
51
Miss Potter 2006,  PG)
52
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
53
Prince and the Pauper 2009,  Unrated)
54
The Ten Commandments 1956,  G)
55
The King and I 1999,  G)
56
Aladdin 1992,  G)
57
The Little Mermaid 1989,  G)
58
Speed 1994,  R)
59
Men in Black 1997,  PG-13)
60
Spider-Man 2002,  PG-13)
61
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
62
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
63
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
64
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
65
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
66
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
67
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
68
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
69
The Fugitive 1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments