My Favorite Movies


  1. nmwrules
  2. Mother

Give list a short description

  nmwrules's Rating My Rating
1
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
If you like Monty Python/British Humor and you enjoy gore - this is the pic for you!!!
2
Office Space 1999,  R)
3
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
4
GoodFellas 1990,  R)
5
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
7
The Godfather 1972,  R)
8
Young Frankenstein 1974,  PG)
9
Army of Darkness 1993,  R)
10
Shaun of the Dead 2004,  R)
11
Fargo 1996,  R)
12
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Makes you want to have tea parties on the ceiling!
13
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
14
There's Something About Mary 1998,  R)
15
Apocalypse Now 1979,  R)
16
Little Big Man 1970,  PG)
17
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
18
House of Fools 2002,  R)
19
Mr. Mom 1983,  PG)
20
Ghostbusters 1984,  PG)
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
22
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
23
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
24
The Big Lebowski 1998,  R)
25
Foul Play 1978,  PG)
26
Casablanca 1942,  PG)
27
It's a Wonderful Life 1946,  G)
28
When Harry Met Sally 1989,  R)
29
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
30
The Godfather, Part II 1974,  R)
31
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
32
The Full Monty 1997,  R)
33
Blazing Saddles 1974,  R)
34
Ravenous 1999,  R)
35
Arthur 1977,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments