Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nmc31's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean 4 2012,  Unrated)
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
5
L.A. Confidential 1997,  R)
6
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
7
A Few Good Men 1992,  R)
8
The Godfather 1972,  R)
9
Kung Fu Panda 2008,  PG)
10
Ice Age 2002,  PG)
11
Monsters, Inc. 2001,  G)
12
Finding Nemo 2003,  G)
13
Pretty Woman 1990,  R)
14
Runaway Bride 1999,  PG)
15
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
16
Erin Brockovich 2000,  R)
17
Closer 2004,  R)
18
Stepmom 1998,  PG-13)
19
Steel Magnolias 1989,  PG)
20
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
21
Forrest Gump 1994,  PG-13)
22
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
23
The Polar Express 2004,  G)
24
The Green Mile 1999,  R)
25
The Terminal 2004,  PG-13)
26
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
27
Philadelphia 1993,  PG-13)
28
The Devil's Advocate 1997,  R)
29
Monster 2003,  R)
30
Sweet November 2001,  PG-13)
31
Trapped 2002,  R)
32
Man on Fire 2004,  R)
33
The Bone Collector 1999,  R)
34
Legally Blonde 2001,  PG-13)
35
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
36
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
37
Cruel Intentions 1999,  R)
38
The Departed 2006,  R)
39
Blood Diamond 2006,  R)
40
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
41
Gangs of New York 2002,  R)
42
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
43
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
44
The Lake House 2006,  PG)
45
The Longest Yard 2005,  PG-13)
46
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
47
The Mummy 1999,  PG-13)
48
The International 2009,  R)
49
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
50
X-Men 2000,  PG-13)
51
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
52
Someone Like You 2001,  PG-13)
53
Swordfish 2001,  R)
54
The Golden Compass 2007,  PG-13)
55
The Others 2001,  PG-13)
56
The Interpreter 2005,  PG-13)
57
Cold Mountain 2003,  R)
58
Practical Magic 1998,  PG-13)
59
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
60
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
61
The Neverending Story 1984,  PG)
62
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
63
Sleepy Hollow 1999,  R)
64
Chocolat 2000,  PG-13)
65
Madagascar 2005,  PG)
66
Alien 1979,  R)
67
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments