Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  NMarkley's Rating My Rating
1
Henry Fool 1998,  R)
2
L'Eclisse 1962,  Unrated)
3
The Jerk 1979,  R)
4
Pickpocket 1959,  Unrated)
5
Rushmore 1998,  R)
6
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
7
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
8
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966,  Unrated)
9
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
10
Time Bandits 1981,  PG)
11
The Celebration (Festen) 1998,  R)
12
Stranger Than Paradise 1984,  R)
13
Labyrinth 1986,  PG)
14
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
15
The Decalogue 1988,  Unrated)
16
Breaking the Waves 1996,  R)
17
Mad Max 1979,  R)
18
La Strada (The Road) 1954,  PG)
19
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
20
Harlan County, U.S.A. 1976,  PG)
21
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
22
Fallen Angels 1995,  Unrated)
23
Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut (A Man Escaped) 1956,  Unrated)
24
The Squid and the Whale 2006,  R)
25
Yojimbo 1961,  Unrated)
26
Umberto D. 1952,  Unrated)
27
The Innocents 1961,  Unrated)
28
Persona 1966,  Unrated)
29
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
30
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
31
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
32
The Thin Blue Line 1988,  Unrated)
33
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara 2003,  PG-13)
34
Alphaville 1965,  Unrated)
35
Meshes of the Afternoon 1943,  Unrated)
36
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) 1929,  Unrated)
37
Safe 1995,  R)
38
Peeping Tom 1960,  Unrated)
39
Il deserto rosso (Red Desert) 1964,  Unrated)
40
Tokyo Story ,  Unrated)
41
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962,  Unrated)
42
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
43
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
44
Jules and Jim 1962,  Unrated)
45
Brazil 1985,  R)
46
The Big Lebowski 1998,  R)
47
Vertigo 1958,  PG)
48
Rear Window 1954,  PG)
49
Strangers on a Train 1951,  PG)
50
Amadeus 1984,  PG)
51
Mystery Train 1989,  R)
52
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
53
The Night of the Hunter 1955,  PG)
54
3 Women 1977,  PG)
55
Cool Hand Luke 1967,  PG)
56
There Will Be Blood 2007,  R)
57
Jason and the Argonauts 1963,  G)
58
Clash of the Titans 1981,  PG)
59
Manhattan 1979,  R)
60
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments