My Favorite Movies


  nlatimer's Rating My Rating
1
Angus 1995,  PG-13)
Angus
One of the best movies of all time. Incredible actors and a killer soundtrack.
2
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
3
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The Batman movie I've been waiting for since the first one. I can't wait for the next one.
4
Clerks 1994,  R)
Clerks
If you've ever worked retail you know how it is.
5
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
This movie is sick, offensive, hilarious and heartwarming.
6
Chasing Amy 1997,  R)
7
Mallrats 1995,  R)
8
Dogma 1999,  R)
9
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
I though Darth Vader was scary when I was a little kid. Then I found out that he wasn't half as scary as Nurse Ratchet.
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
12
Sin City 2005,  R)
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
16
Memento 2000,  R)
17
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
19
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
21
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
22
Reservoir Dogs 1992,  R)
23
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
24
Spaceballs 1987,  PG)
25
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
A great movie, but not one of Mel Brooks' best.
26
Serenity 2005,  PG-13)
27
The Breakfast Club 1985,  R)
28
Weird Science 1985,  PG-13)
29
Spider-Man 2002,  PG-13)
30
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
31
Spirited Away 2001,  PG)
32
The Boondock Saints 2000,  R)
33
The Goonies 1985,  PG)
34
The Last Samurai 2003,  R)
35
The Lion King 1994,  G)
36
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The movie I went to see while waiting for the new Star Wars. I went to see the next Star Wars to wait for the next Matrix
37
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Science Fiction Double Feature.
The movie always seems to drag on a bit long, but it is still a great movie nonetheless.
38
The Sandlot 1993,  PG)
39
The Shawshank Redemption 1994,  R)
40
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
41
Trainspotting 1996,  R)
42
V for Vendetta 2006,  R)
43
Wayne's World 1992,  PG-13)
44
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
45
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
46
Forrest Gump 1994,  PG-13)
47
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
Brilliant modern Christmas classic.
48
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I reluctantly sat down to watch this, expecting a chick flick, and was pleasantly surprised with a brilliant romantic comedy.
49
Top Gun 1986,  PG)
50
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
51
My Girl 1991,  PG)
52
Groundhog Day 1993,  PG)
53
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
54
The Princess Bride 1987,  PG)
55
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
56
Office Space 1999,  R)
57
Idiocracy 2006,  R)
58
Fight Club 1999,  R)
59
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
It's 106 miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark and we're wearing sunglasses.
60
Highlander 1986,  R)
61
Lethal Weapon 2 1989,  R)
62
Die Hard 1988,  R)
63
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
64
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
65
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
66
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
67
Back to the Future 1985,  PG)
68
Back to the Future Part III 1990,  PG)
69
A Scanner Darkly 2006,  R)
70
A Christmas Story 1983,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments