My Favorite Movies


  nkkigrrl28's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Absolute magic when I first saw it. Still gives my inner-nerd a hard-on. What a great film!
2
The Deep End 2001,  R)
The Deep End
Tilda Swinton = WOW
3
sex, lies, and videotape 1989,  R)
sex, lies, and videotape
Blew me away. Slow burn, and very satisfying for me.
4
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Love
5
Billy's Hollywood Screen Kiss 1998,  R)
Billy's Hollywood Screen Kiss
Very cute film
6
Margaret Cho - Notorious C.H.O. 2002,  Unrated)
7
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
8
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Perfect in every way. Even the uncomfortable feelings it gives me is flawless.
9
Trust 1990,  R)
Trust
Adrienne Shelley really shined in this film. R.I.P.
10
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
Wow. Really indulgent and moody and sexual and dark. Flawless.
11
Henry & June 1990,  NC-17)
Henry & June
Well done. Richly erotic, even with really strange-looking characters.
12
Secretary 2002,  R)
Secretary
Whee! A tour-de-force! Whatever that means! Fabulous in every way.
13
Bound 1996,  R)
Bound
The only reason it has a lesser rating is cuz the violence makes my tummy really queasy. But otherwise, what a hot film. Two thumbs up!
14
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
Highly enjoyable. Data really heats up my hard drive!
15
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
The Dude abides!
16
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Exquisite!
17
Don't Look Now 1973,  R)
Don't Look Now
Wow
18
Blazing Saddles 1974,  R)
19
Orlando 1993,  PG-13)
20
I Capture the Castle 2003,  R)
21
Little Nemo: Adventures in Slumberland 1992,  G)
Little Nemo: Adventures in Slumberland
Luvvvvvvvv this film. Watched this as a child, rewatched it as an adult- and I love it just as much now.
22
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Dreamy.
23
Crash 1996,  NC-17)
Crash
So very hot and bothered AND disturbed! Yay!
24
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
Sexy and haunting and creepy. Perfect!
25
The Crying Game 1992,  R)
The Crying Game
Forest Whitaker and Stephen Rea? Yay!
26
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
Absolutely wonderful.
27
A Room With A View 1986,  PG)
28
Quinceañera (Echo Park, L.A.) 2006,  R)
Quinceañera (Echo Park, L.A.)
An absolute gem
29
Back to the Future 1985,  PG)
30
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
31
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Perfection
32
Girlfight 2000,  R)
Girlfight
Flawless. My kind of gal. My kind of film.
33
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A hauntingly beautiful grown-up fairytale. Imaginative, profound, sad. One of the best movies I have ever seen.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments