My Favorite Movies


  1. nishantkr46
  2. Nishant

Elizabeth by Shekhar Kapoor, DHOOAN a Pakistani serial, The X-Files I Want To Believe, The Good The Bad and The Ugly, The Saint, The Patriot, Transformers, The Matrix series, The Hulk, The Gridiron Gang, X-Men Series, HITMAN, For a few Dollars More, American Gangster, The Dark Knight, Bullet, Death Rides a horse, The Batman, The Superman, The Munich, The French Collection, Die Hard Series, Rambo Series, The Mummy and The Mummy Returns, The Judgment Day, , Who Am I, Cars, The Ice Age series, Monsters Incorp., Garrison Gorillas, The Butter Fly Effect, -Back To The Future, Star Trek, The Pink Panther Series, Vantage Point, Fast & Furious 4

  nishantkr46's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
2
Braveheart 1995,  R)
3
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
4
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
5
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
oookkk
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
7
The Incredibles 2004,  PG)
8
Finding Nemo 2003,  G)
9
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
10
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
11
Gladiator 2000,  R)
12
Rocky 1976,  PG)
13
American Pie 1999,  R)
14
Spider-Man 2002,  PG-13)
15
Fast & Furious 2009,  PG-13)
Fast & Furious
i saw it twice PVR and FR
16
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
love the whole movie the drifts and the cars cools stuff there even the music is awsome...and specially the act of Sung Kang
17
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
i first saw the Tv serial of The Incredible Hulk and been addicted to it ever since..and the movie is just another addition to it..MARVEL*
great movie..a must watch series
18
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
it BATMAN frm Bruce Wyne
19
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
another great from Marvel...we need The Punisher a real one for the World and specially for India
John Travolta
20
Bullet 1995,  R)
Bullet
Directed by: Julien Temple..my first movie on-line view
love it
21
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
COOLEST
22
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
when it about Mexico and movie with Clint Eastwood it's my favorite
23
Nan er ben se (Invisible Target) 2007,  R)
Nan er ben se (Invisible Target)
saw today June 7 2009 DT Cinemas Chandigarh...awesome action as ever in Asian Movies (A renegade cop, a young officer, and a veteran detective just perfect) A gang of thieves led by Tien (Wu Jing) and Yeng-yee (Andy On) blows up an armored truck so they can steal the millions of dollars that are secured inside. The explosion is so huge and fiery that it wipes out nearby cars and stores, including a jewelry shop where fiancee of police detective Chan Chun (Nicholas Tse) was shopping for wedding rings and dies instantly due to explosion, six months later Chan Chun (Nicholas Tse) still grieving her loss and aching for a chance to avenge her death.
Having fled Hong Kong after the robbery, Tien's gang is forced to return in search of their share of the booty, which was not paid as promised by their "invisible" boss. On the streets of Hong Kong, we meet Wai King-Ho (Jaycee Chan) in a stiffly starched police officer's uniform, writing a traffic ticket despite the offender's protestation that he has influential friends in the police department. Wai is a righteous and honorable cop.
He has followed in the footsteps of his older brother, who also joined the police. His brother infiltrated Tien's gang, but reportedly turned to the criminal side and hasn't been seen or heard from in years. Wai aches for the change to redeem his brother's good name.

Everyone assumes that Wai knows where his brother is, and pressure is applied on him by both Chan and Fong, who have been working separately but soon join forces. They become a trio of sorts, with Wai as the youngest member, after an extended scene, played for laughs, in which every glass surface in a two-story restaurant is smashed to smithereens. The sequence highlights Wai's inexperience and tendency toward self-righteousness: the three men are all off-duty when an argument erupts upstairs and Wai needless involves himself as a police officer. He feels he must step in, while the other two are sufficiently experienced to stay out of it. But the scene also shows that Wai can't handle the escalating tempers of multiple combatants by himself; he needs help. Indeed, even after the two officers finally lend a hand, there are simply too many angry people for them to contain by themselves, and they wisely slip out and call for help....better watch movie...man first it looked ok but after the interval the movies got more interesting and the real motive of movie came out clear...that is 8 out of 10 deadliest criminals also have soft corner..and they need a chance to correct themselves, next being a cop doesn't mean you need to shoot and kill any criminal or be arrogant as shown by Wai King-Ho (Jaycee Chan).
be a good human.
but one thing i will suggest you to go and watch this movie in original, since its print and dubbing in English is very very poor...but the movie is ALL TIME BEST...with comedy and dedicated policeman act from Jaycee Chan and emotional plus robust act of Chan Chun (Nicholas Tse)... I'LL GO AND WATCH IT AGAIN IN ORIGINAL MODE...COOL STUFF
24
Monsters, Inc. 2001,  G)
25
And the Pursuit of Happiness 1986,  Unrated)
And the Pursuit of Happiness
c-o-o-l
26
Call of the Wild 1972,  R)
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
ok stuff pirates and treasure
28
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
gamble
29
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
Terminator Salvation
i missed its first show...but in PVR Centra Mall last June 28 Sunday night was great...good movie love to watch again..you will witness the future near by its going to happen in real life sooner....
30
New York 2009,  Unrated)
New York
normally i dont go for hindi movies.. but last July 5th to escape the hot Sunday noon i decided to go for Kambakht Ishq...at DT Cinemas IT Park Chandigarh..and ended up watching New York...
well you may have heard it about post 9/11 incident the detention and harracsment of innocent people.
This movies depicts that once again because of the "System" how some innocent human turns to become one of the deadliest terrorist..
the unlawful detention of innocents specially the Muslims was awful on the part of American agencies and authorities...this movie is just like somewhat close to Macchis..where ruthlessness of Punjab Police forced playful youths to pick arms against the law..!
well New York..the starting is cool showing the normal course of American life style..(seeing that made me to feel going there once....but it may be not as it looks in movies..) though direction is ok in the start but then till intermission part acting/direction is not as good as it is was to be..but after intermission the story line takes the best turn..as well as the direction too...and till the end its worth watching....one thing aslo i liked in this movie is that there is nothing much songs like love dance in snowy mountains and sunny beaches or some where else, because of which i hate hindi movies...it also showed the fear of Americans and unnecessary timidness of their FBI...the harassment of innocents so called terrorist was inhuman and unethical...as if it was some primitive US and not one some like civilised one......wonder how many are still trying to forget the sufferings they suffered
31
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
last Sunday July12th at DT Cinemas IT Park, Chandigarh...GREAT STUFF.. a must watch I'll go and watch it again
cool from comics to cartoons to movies a journey to marvel..awesome animation and effects real like
32
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
fantasy, fairy tale and magical movie
very interesting to see...loved it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments