My Favorite Movies
this is a temp list until i am able to fill out the other categories
1200+ DVD original DVD's owned, time to put the list on here to see what I have and rate them.
| ninjazx7rrr's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Constantine 2005, R)
John Constantine, watches over humanity with his powers to see Angels and Demons. Since the beginning of time God and the Devil cannot make anyone do good or evil, they are only allowed to influence humans to do their bidding. When demons don't play by these rules, Constantine sends them back to Hell. This is a great storyline and Keanu Reeves plays the demon cop very well. All star cast, Rachel Weisz and Shia Lebeouf make this an interesting movie to watch. |
|
| 2 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 3 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 4 |
Heartbreak Ridge 1986, R)
The only reason I like this movie is Clint Eastwood's portrayal of a lifer Marine Gunnery Sargent. Sargent Gunnery Highway, a CMH recipient and veteran of Korea and Vietnam who is about to retire until he is assigned to a recon platoon of misfits who try to break this hardened veteran. The training part of the movie is hilarious, the first role call/inspection and this famous quote "This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy; and it makes a distinctive sound when fired at you, so remember it." is a classic. Not the best war movie but fun to watch. |
|
| 5 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 6 |
The Rookie 2002, G) |
|
| 7 |
Shake Hands with the Devil 2007, R) |
|
| 8 |
Firefox 1982, PG) |
|
| 9 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 10 |
Memphis Belle 1990, PG-13) |
|
| 11 |
Platoon 1986, R) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 16 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 17 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 18 |
Scarface 1983, R) |
|
| 19 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 20 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 21 |
American Pie 1999, R) |
|
| 22 |
Big 1988, PG) |
|
| 23 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 24 |
Bill & Ted's Bogus Journey 1991, PG) |
|
| 25 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 26 |
Caddyshack 1980, R) |
|
| 27 |
Dude, Where's My Car? 2000, PG-13) |
|
| 28 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 29 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 30 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 31 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 32 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 33 |
The Mighty Ducks 1992, PG) |
|
| 34 |
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002, R) |
|
| 35 |
Road Trip 2000, R) |
|
| 36 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 37 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 38 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 39 |
Stripes 1981, R) |
|
| 40 |
Waiting 2005, R) |
|
| 41 |
Wayne's World 1992, PG-13) |
|
| 42 |
Weekend at Bernie's 1989, PG-13) |
|
| 43 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 44 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 45 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 46 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 47 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 48 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 49 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 50 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 51 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 52 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 53 |
National Treasure: Book of Secrets 2007, PG) |
|
| 54 |
Red Dawn 1984, PG-13) |
|
| 55 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 56 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 57 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 58 |
Resident Evil: Extinction 2007, R) |
|
| 59 |
Spies Like Us 1985, PG) |
|
| 60 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 61 |
Star Trek III - The Search for Spock 1984, PG) |
|
| 62 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 63 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 64 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 65 |
Underworld 2003, R) |
|
| 66 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 67 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 68 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 69 |
300 2007, R) |
|
| 70 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R) |
|
| 71 |
WALL-E 2008, G)
Wall-E the trash robot left behind on Earth to clean up the planet. You will fall in love with the human like qualities of this robot and will enjoy this post apocalyptic movie about the result of Green House Effect. I saw this at the theatres with my little nephews and will have to rank this up with Cars, Lion King and Ratattouile as one of my fav. |
|
| 72 |
Cars 2006, G)
One of the best animated films. If you a Nascar fan this film has all the aspects of that sport. This film has inspired me to have a road trip across the Arizona desert to enjoy the scenery/adventure instead of just driving to get to the destination just like the whole storyline of the movie. Great movie, love the characters, the story and if you have a chance to watch on Blue ray on a big hi def screen, this film's graphics and sound will make it all worth every penny of your hifi system. |
|
| 73 |
Office Space 1999, R) |
|
| 74 |
Apocalypse Now 1979, R)
I only have the redux version, that's 30min mor ethan the original release so my ratings may be off. This is a classic story of the "darkness" of war and man's journey to that darkness.. hence the original title of the book/movie "Heart of Darkness" A very political and very gory film for it's time. A great movie, not for the faint of heart. The added deleted scenes in the redux explain so much more about the story up the river and a must buy for anyone who likes this fim. |
|
| 75 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 76 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 77 |
Troy 2004, R) |
|
| 78 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 79 |
Dracula 2000 2000, R) |
|
| 80 |
Vampires 1998, R) |
|
| 81 |
Fright Night 1985, R) |
|
| 82 |
Silver Bullet 1985, R) |


















































































