Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  NinjaTsuki's Rating My Rating
1
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
My favorite Miyazaki film ever!
2
Dolls 2002,  Unrated)
Dolls
good movie just a bit weird.
3
Gravitation: Lyrics of Love 2005,  Unrated)
Gravitation: Lyrics of Love
i love gravitation!!!!! the best anime ever!!!!
4
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
i love the action!!
5
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
6
Nana 2005,  Unrated)
7
Nana 2 2006,  Unrated)
Nana 2
Seeing it soon!
8
Peacemaker 2005,  Unrated)
Peacemaker
peacemaker is the best! i love it!!!
9
R.O.D. - Read or Die 2003,  Unrated)
R.O.D. - Read or Die
one of the best anime films!
10
Tuesdays with Morrie 1999,  Unrated)
Tuesdays with Morrie
sad...love the life quotes.
11
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
poor sam...
12
Kamikaze Girls 2004,  Unrated)
13
Hook 1991,  PG)
14
October Sky 1999,  PG)
15
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
HAHAHAHAHAHHAHAHA!
16
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
ooOOOOOooooO...awesome movie.
17
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
funny as hell!!!
18
Moon Child 2004,  Unrated)
Moon Child
i saw half!
19
Eragon 2006,  PG)
Eragon
Hmmmm...the book was wayyy better! and the egg looked like an egg not a stone. I kinda got a little pissed when i saw it...missed alot of parts.
20
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
21
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
22
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
i like the alternative ending
23
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
24
Saw 2004,  R)
25
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
26
Finding Nemo 2003,  G)
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
29
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I LOVED this movie. It was so awesome!
30
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
kool movie!!!
31
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection 2005,  G)
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection
confusing...
32
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
*sniffles*
33
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
ending sucked!!
34
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
koool
35
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
36
Samurai X - Betrayal ,  Unrated)
37
Rurôni Kenshin: Seisô hen (Samurai X: Reflection) 2001,  Unrated)
38
Cowboy Bebop - Session 1 2000,  Unrated)
Cowboy Bebop - Session 1
awesome.
39
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
40
Two Can Play That Game 2001,  R)
Two Can Play That Game
really funny!!
41
Casper - A Spirited Beginning 1997,  PG)
Casper - A Spirited Beginning
old. but its a classic!!
42
How to Deal 2003,  PG-13)
43
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
niceee movie..
44
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
45
The Last Samurai 2003,  R)
46
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
sappy but sad...
47
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
48
The Matrix 1999,  R)
49
50 First Dates 2004,  PG-13)
50
School of Rock 2003,  PG-13)
51
The Phantom of the Opera 1989,  R)
52
Over the Hedge 2006,  PG)
53
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
54
Braveheart 1995,  R)
55
Secret Window 2004,  PG-13)
56
Forrest Gump 1994,  PG-13)
57
Resident Evil 2002,  R)
58
Underworld 2003,  R)
Underworld
awesome action!
59
Big Fat Liar 2002,  PG)
60
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
one of my favorite originals
61
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
62
Superman Returns 2006,  PG-13)
63
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
64
Final Destination 3 2006,  R)
65
Thumbelina 1994,  G)
66
Chicken Run 2000,  G)
67
Flubber 1997,  PG)
68
Anastasia 1997,  G)
69
Aladdin 1992,  G)
70
National Treasure 2004,  PG)
71
What a Girl Wants 2003,  PG)
72
Little Nicky 2000,  PG-13)
73
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
74
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
75
Finding Neverland 2004,  PG)
76
The Little Rascals 1994,  PG)
77
The Swan Princess 1994,  G)
78
The Princess Diaries 2001,  G)
79
Akira 1988,  R)
80
Ghost in the Shell 1996,  R)
81
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
82
Slayers - The Motion Picture 1995,  PG-13)
83
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
84
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
85
Carrie 1976,  R)
86
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
87
Castle in the Sky 1989,  PG)
88
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
DOA: Dead or Alive
not as good as i suspected it to be.
89
Shin kidô senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz ) 1998,  Unrated)
90
Perfect Blue 1997,  R)
91
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
92
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
93
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
94
Constantine 2005,  R)
95
A Time to Kill 1996,  R)
96
Raising Helen 2004,  PG-13)
97
Big Daddy 1999,  PG-13)
98
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
99
The Hot Chick 2002,  PG-13)
100
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
101
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
102
RocketMan (Rocket Man) 1997,  PG)
103
The Waterboy 1998,  PG-13)
104
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
105
She's All That 1999,  PG-13)
106
Cruel Intentions 1999,  R)
107
Sleepy Hollow 1999,  R)
108
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
109
The Twins Effect 2 (Chin gei bin 2: Fa dou daai jin) 2004,  Unrated)
110
Hero 2002,  PG-13)
111
Romeo Must Die 2000,  R)
112
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
113
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
114
Paycheck 2003,  PG-13)
115
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
116
The Mask 1994,  PG-13)
117
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
118
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
119
If Only 2004,  PG-13)
If Only
sad movie. almost cried.
120
Remember the Titans 2000,  PG)
121
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
sad movie! TT_TT
122
Of Mice and Men 1939,  Unrated)
123
Along Came Polly 2004,  PG-13)
124
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
freakyyy...
125
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
only saw the beginning though...
126
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
127
Eorin shinbu (My Little Bride) 2004,  Unrated)
128
Meet the Parents 2000,  PG-13)
129
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
130
The Last Unicorn 1982,  G)
131
300 2007,  R)
132
Brokeback Mountain 2005,  R)
133
Hoodwinked 2006,  PG)
Hoodwinked
I Loved this movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments