My Favorite Movies


  ninjajan's Rating My Rating
1
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
superb! creeeepyy.
2
28 Days Later 2002,  R)
3
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
oh boy. divine!
4
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
so sad. im addicted to tragedy.
5
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
mike WAZOWSKI!
6
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
go back to china, BITCH!
7
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
ooooo, epic!
8
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
pretty damn funny.
9
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
what a delight!
10
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
ah, the good days. when it was good!
11
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
12
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
alessandro is perfect in this
13
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
thought the rocky mountains would be rockier than this...
14
When Harry Met Sally 1989,  R)
15
Hook 1991,  PG)
16
The Goonies 1985,  PG)
17
Ratatouille 2007,  G)
18
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
A Charlie Brown Christmas
<3
19
Saving Private Ryan 1998,  R)
20
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
one of my faves
22
You've Got Mail 1998,  PG)
23
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
my favorite disney movie of all time. positively GOLD
24
The Jungle Book 1967,  G)
25
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
i am so in love with this movie. it fulfills me
26
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
excellente
27
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
<3
28
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
i loved this movie. i don't care what you say, kate winslet makes me want to love it.
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
the best HP movie. finally, gary oldman!

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. movieguyryan
    movieguyryan posted 4 years ago

    The Prestige? The Illusionist was sooo much better!

  2. rthornhill
    rthornhill posted 3 years ago

    nice list....alot of good things here! :) Roger.