My Favorite Movies


  ninjacobra's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Never seen a movie that extra! Awesome! My favorite movie!
2
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
This is one of my favorite movies ever! I still love it so much!
3
The Elephant Man 1980,  PG)
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
What a Great movie! it's so Awesome!
5
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
This is for sure my favorite Horror movie.
6
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
My favorite movie when I was young.
7
The Beach 2000,  R)
8
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Wow! Wow! I can bearly speak, I can't find my words to qualify this film. This amazing film, I jus watched has been under my eyes all this time and, I, Great Johnny Depp fan, had never seen that before.
This movie is so Great, you don't have any idea how Awesome tis is. Two guys trying to get the mood of the Seventies makes the perfect plot for Two Hours of pure insanity. One of the funniest movies I've ever watched. Johnny Depp is amazing as always and so is Benicio Del Toro. All the ittle rolles all over the film, actually, are quite Awesome. I didn't know Terry Gilliam, and even if I profoundly hated his Brothers Grimm, I still think he's a really Good director. I really enjoyed, one of my favorite movies of all time.
9
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei)
This is simply one of the best movies ever made.
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Do I need to tell you I loved this movie...
Alot of Action (not what necessarily what makes it better) and an un predictable end.
I liked better than the Second, but the first is unbeatable. Johnny Depp is Always as Great in Jack Spparow's role and Keira Knightly so pretty. All the Actors's game was pretty Good. This is for sure in my favorite Movies.
11
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Something very special happened today. I realized that in three days, I have seen for the first time two Movies that will stay in my All-time favorites. This week is probably the biggest week for movies of my life. Afeter Fear and Loating in Las Vegas, here Comes Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street. Both with Johnny Depp, both freaky movies. When I first eared of this movie, and saw the poster, I realized how good could ths be. All Dark and creepy, From Tim Burton, with Johnny Depp. My favorite Director with my favorite Actor in my favorite Style. I can almost tell that I knew from the beginning that I could place this film in "my favorite movies", but it could be disapointing. Actually it wasn't. The Creepieness and the Dark estetic is present, and my favorite Duo is at it's best. This film was very Theatrical (of course), very emotional.
I had quite a problem with Musicals before, I don't know, I just always tought there was nothing worst than starting to sing in the middle of a Drama scene or worst, in a moment of Glory of Joy. But with this film, it really didn't matter, I think if you're following the storry, and you're prepared, the songs just are a part of the Art.
12
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
Oh my God ! That was Awesome! as Good as the other One (almost) and so much interesting. I knew it was going to be an Awesome Film! And it was very diffrent too but with the same Scary Ambiance and almost Everything... I think it looks more like the originals too. Every single thing you did not understand or every questions you were asking yourself about the first Remake, are answered in it. i think Jonathan Liebesman didn't got it right. What's nice of this movie isn't the Gore and the Chases, but the whole mood. I loved it, and Every single fan of The Texas Chainsaw Massacre should run at it if they haven't seen it yet.
13
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
My favorite movie when I was young.
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Wow, very different, and almost has good has the first one. A little too Hollywood this time doe.
15
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Exellent Classic! I loved it, it's even one of my favorite movies!
It touched me so deeply !
16
Memento 2000,  R)
Memento
This Amazed Me! They didn't stopped giving ous twists all over the movie and at the end...
Wow! Amazing! The most Interesting movie structure with the most Inteligent story that anyone could imagine, man, this is almost perfect! I couldn't even reconize what I didn't liked of this film.
I don't know, it was just not perfect, but close to.
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Who hasn't seen this movie before or at least in separate parts. I knew this movie for a long time and never really managed to watch it completly and with a complete eye.I definitly don't regret this time passed on this film wich ias actually one of the greatest ever. Everything in this movie is great, simply everything.
18
Inglourious Basterds 2009,  R)
19
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Best War movie ever!
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Great! as the two others, but even better than the first!
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Great! Like the two others.
22
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
one of my favorite movies when I was young.
23
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Wow ! Awesome film! I watched it two times to understand it well, and my God! it's Awesome!
24
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Wow, This movie is Awesome! I always love when everything gets likned in a movie! This one specialy. Amazing Directing, from an Amazing Director! This is a must see !
25
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
This is a genious masterpeice. As much is the visual and pshychological esthetisme as for the plot all along the movie. Heath Ledger is sick, that's the case in every sense. This definitly smells Oscars and will stay on my mind for ever.
26
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Exellent movie! One of the greatist antic war movies.
27
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of the greatists Action movies ever made.
28
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Awesome ! Very Special! It Rock's and it made me love Stanley Kubrick! Not kind of movie that make you feel Good. But a really Good Movie.
29
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
One of the greatist Steven Spielberg movies.
This is not my favorite war movie because I only appreciate the style of the Direction and the incredible cast
30
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Bizzare zombie movie, but very good. It's actually really better than the others. It's more researched and mature. It makes it scarier.
31
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
One of my favorith movies ever!
32
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
If I had reviewed this film the first time i saw it , I would have siad that it's totally crap, and it's not even scary.

Now, I rewatched, I have to say this totally freaked me out. I just didn't understood when I was young, probably that for me, a good horror film is a film with alot of Gore, wich I now totally disagree. People who say it's not scary just don't know how to appreciate horrors. What I also liked of this film is that the way people act is so much realistic, no Hollywood clichés at all.
Finally, this movie is one of the creepiest I'v ever seen.
33
El Topo 1971,  Unrated)
El Topo
Wow!
34
Saw II 2005,  R)
Saw II
Better! Better than the first, whit a greatist end.
35
Saw 2004,  R)
Saw
Exellent! Great end!
36
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Exellent sequel, developed in very a dirfferent way. But watching the evolution of this serie's amazing. Rob Zombie's a geniuous !
37
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
The incarnation of Creepieness!
38
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
The World's Fastest Indian
Oh my God! That was so good! You just can't hate this film. The story is so Awesome and the way it's done is so interesting! Alot of small events happen in the same mood wich is also Great and the run was not too much competitive, wich is very different from the other race movies.
I also have to say this is one of Anthony Hopkins's best performance , he even said it: That is the best thing that he made.
39
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Very interesting Thriller! Then incarnation of creepyness. I loved it ! What's funy is that I watched Joe Dirt and I hadn't done the link with The Silence of the Lambs. Buffalo Bill's actually the same in both.
I tought all that was around Hannibal, but he wasn't even the main vilain.
40
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Yeah! That Rock's, it's really Good. One of the best suspenses I'v seen.
I met Johnny Depp at the filming of this movie.
41
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
This is a magnificent movie!
Frank Darabont's ultimate masterpeice, I always loved prison movies, but definitly, this one's the best. The story is just fabulous, this movie has everything to it. It also contains Morgan Freeman's best performance ever. Very profound film, I really enjoyed!
42
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
One of my favorite annimated movie.
43
300 2007,  R)
300
This movie was (no suprise) Awesome! The visual Effects were Amazing and the story touched me. I also liked all the creatures (human) they added to the story. This story is one of the best Antic war stories. I think the history has been very well represented for the way the movie looks like. A Must see Movie!
44
Fargo 1996,  R)
Fargo
Fargo is a Great film. Incredible casting, deffinittly William H. Macy's Greatest Role. This Story is Exellent, very funny but imbarassing at the same tiime. Looking at it as a True Storry made me feel the mood alot more. It's only after that I discovered that all this was actually fake, but there exacly for that. No, but seriously, this is a real good movie.
45
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Nice! as good as the legend was !
46
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Horror Hit !
47
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Very psycological movie, liked it but didn't at a point. It was getting long and very Bizzare and they wouldn't explain anything. But it took all hits sens at the end and I repeat, very psycological movie.
I'd say the end is a sort of Twist, but at the same time, it's just a normal ending.
Well... so confusing... it's Good.
48
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
one of my favorite Star Wars !!!
49
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Very Good! The Greatest Star Wars!
50
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
I simply beleive that anyone who didn't find this film exellent has serious
51
Sunshine 2007,  R)
52
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Yeah! Amazing film. Drugs aren't cool kids!
Seriously, thhis is a very shoking, but realistic portrait of European Drugs life. A little in the same context as Veronica Guerin, but in the other side. Exellent and very troubling film
53
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Wow! Impressive! Hell of a film! AT first tought, I tought thhis was like the best film I'd ever seen. I could have rated it more. The cast is magnificent, and the story brillant. That's what Jared Leto is really!
54
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Good!
55
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Great!
56
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Great movie, Just an Amazing film!
57
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
I loved this movie when I was young.
58
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
A Decade's Achievement.
59
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
Rarely seen a movie with that much Action! The story is ok, but when Action comes on... Dude... This Movie Get's Explosive! It's so much original, all the characters are different and all go in the same way! I also appreciated the way the scenes are built together. But the twist sucked, all along the movie you are used to something simple and to enjoy the Action, but the Twist is so complicated and not so well explained. But you know, don't go see this movie for the story, go see it for unbeleivable Action.
60
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
3 and a half for funny Shit, half a star for originality. Who would havee taught of a Kazakh comming to California for Pam Anderson ? And this was so Hilarious, I'v seen him on The Tonight Show, and he's so sopontaneous, like in the movie, he doesn't miss a chance to insult somebody or make any sort of Joke.
Hilarious movie!
61
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Very Good, veery funny. I've been warne that this was little worst than the Second, maybe even tha first, wich I couldn't approve cause I found the firstt Shrek very ordinary and found the Second onee Extra! Well, just like I expected, fits between them both funnier then Shrek, but less then the unbeatable Shrek 2.
62
Amores Perros 2000,  R)
63
American Beauty 1999,  R)
64
American History X 1998,  R)
American History X
When I first eared the story of this Amazing film, I knew that was a movie to watch. Then when I sawi it, not expensive, I bought it. i imagined it more violent, but it's alright like that. It's so touching and so well interpreted. It shows how a monster can become a nice man. Awesome!
65
Sin City 2005,  R)
Sin City
Sex & Violence, the perfect combinaison.
lol
66
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Extremly well worked film. Magic tricks and techniques has always amazed me. But including that in the story off a movie in wich their is aleredy alot of tricks and Twists... well that... that's unbelievable. but it's actuallty what it is.

Both Actor are really Good, and so are their character. Everything they say is coherent, the script is extremly inteelligent and it's even more pushed than Saw, or The Usual Suspects. This is an Exellent movie
67
The Dark Knight Rises 2012,  PG-13)
68
The Holy Mountain 1973,  R)
The Holy Mountain
I've only seen the 15 first minuts... can't wait to check out the rest!
69
Saw III 2006,  R)
Saw III
Sick! This movie is Officially Sick! The tortures looked even more painfull and were more disgusting. I think it makes a really Good ending to the Serie, and I don't agree with anybody who would say the movie is bad because of the quite disapointing end. I'm sorry but Daren Lynn Bousman did not make a real Good job, there was alot of technicaly impossible things in the moves. But I think the movie is Awesome and Saw is one of the best movie series.
70
Dancer in the Dark 2000,  R)
71
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
Good Classic !
72
The Tree of Life 2011,  PG-13)
The Tree of Life
A... what is it callled again? Oh yes! ... a masterpiece!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments