My Favorite Movies
| ningyanzhu's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Last Valley 1971, PG) |
|
| 2 |
Land and Freedom 1995, Unrated) |
|
| 3 |
Last Night 1998, R) |
|
| 4 |
Reds 1981, PG) |
|
| 5 |
Creation 2009, PG-13) |
|
| 6 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 7 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 8 |
Heaven's Gate 1980, R) |
|
| 9 |
Rumble Fish 1983, R) |
|
| 10 |
Sweet and Lowdown 1999, PG-13) |
|
| 11 |
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989, NC-17) |
|
| 12 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 13 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 14 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 15 |
Patton 1970, PG) |
|
| 16 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 17 |
The Omega Man 1971, PG) |
|
| 18 |
Soylent Green 1973, PG) |
|
| 19 |
Silent Running 1971, G) |
|
| 20 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 21 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 22 |
The Revolutionary 1970, R) |
|
| 23 |
Anne of the Thousand Days 1969, PG) |























