My Favorite Movies
these are my favorite types of movies from comedy,horror,romancce,romance-comedy,horror-comedy, and action hope u enjoy :D
| NiNeRs13's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 2 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 3 |
Halloween 2007, R) |
|
| 4 |
Reno 911!: Miami 2007, R) |
|
| 5 |
The Great Outdoors 1988, PG) |
|
| 6 |
Just Friends 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Stick It 2006, PG) |
|
| 9 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 10 |
The Benchwarmers 2006, PG-13) |
|
| 11 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 12 |
The Break-Up 2006, PG-13) |
|
| 13 |
Dracula - Dead and Loving It 1995, PG-13) |
|
| 14 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 15 |
Over the Hedge 2006, PG) |
|
| 16 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 17 |
Wrong Turn 2003, R) |
|
| 18 |
Wrong Turn 2: Dead End 2007, Unrated) |
|
| 19 |
The Hills Have Eyes 2006, R) |
|
| 20 |
The Hills Have Eyes 2 2007, R) |
|
| 21 |
Vacancy 2007, R) |
|
| 22 |
Saw 2004, R) |
|
| 23 |
Saw II 2005, R) |
|
| 24 |
Saw III 2006, R) |
|
| 25 |
Night of the Living Dead 1990, R) |
|
| 26 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 27 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 28 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 29 |
Turistas (Paradise Lost) 2006, R) |
|
| 30 |
The Skeleton Key 2005, PG-13) |
|
| 31 |
House of Wax 2005, R) |
|
| 32 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 33 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 34 |
Cabin Fever 2002, R) |
|
| 35 |
Into the Blue 2005, PG-13) |
|
| 36 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 37 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005, PG-13) |
|
| 38 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 39 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |
|
| 40 |
A Lot Like Love 2005, PG-13) |
|
| 41 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 42 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 43 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 44 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 45 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 46 |
Failure to Launch 2006, PG-13) |
|
| 47 |
The Ringer 2005, PG-13) |
|
| 48 |
Jackass - The Movie 2002, R) |
|
| 49 |
Jackass: Number Two 2006, R) |
|
| 50 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 51 |
Caddyshack 1980, R) |
|
| 52 |
Be Cool 2005, PG-13) |
|
| 53 |
Man of the House 2005, PG-13) |
|
| 54 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 55 |
Step Up 2 the Streets 2008, PG-13) |
|
| 56 |
What Happens in Vegas 2008, PG-13) |
























































