Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. ninapetch155
  2. nina

wooooooooooooooooooooooooohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhooooooooooooo

  ninapetch155's Rating My Rating
1
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
one of the most heart wrenching peices written in my lifetime also a must see movie no matter what
2
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
if you havent watched this get it out now and watch it now! its a must see movie if your not a scaredy cat and hate gory stuff!?!?!?
3
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
its a childhood movie its a rainy day movie !sad but moving!
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
alright it wasnt the best movie ever but i enjoyed it and i admit i CRYED ok!!
5
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
brilliant - all i can say!?!
6
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
amazing so sweet and thoughtfull and one to sit and watch at christmas in the company of a partner of some kind m8, g/f or b/f !!
7
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
if you are in to rock and want to see a rock related comedy about a guy who is hilarious played by jack black! watch this one its a crack up!?!
8
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
really good dont want to spoil it but for some people this movie has split their sides (yes including me)
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
this is a good film if you drool over johnny depp (me), orlando bloom (not me), keira knightley(good actor but im not a lesbian). comedy slash slight bit of scaryiness! good film to watch on big screen. (OOOOHH i could drool all day)
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
i thougt this was a good film for younger people under the age of 12 and they're family maybe. i watched this with a 7 3 yr old and didnt really hear or see very much of the film but luckily borrowed it and watched it my self and thought was good but not brilliant my cus said she loved it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments