Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ninacullen487's Rating My Rating
1
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
one of the best classic movies.. a modern cinderella story.. kaka-inlove tlga..
2
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
i wud love 2 have a husband like noah for loving and devoting himself for allie all his life.. isn't that awfully sweet and romantic?
3
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
a real tear jerker! jamie sullivan really got a miracle..
4
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
i love twilight! i have already read the four books but boy the movie was a disappointment! i saw it twice.. i don't really like it but i guess i like swooning at rob as edward cullen.. he's sexy and good looking!!
5
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
6
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
who is princess sophia? a real laugh, really..
7
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
8
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
9
The Princess Diaries 2001,  G)
10
White Chicks 2004,  PG-13)
11
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
13
Geunomeun meoshiteotda (He Was Cool) 2004,  Unrated)
Geunomeun meoshiteotda (He Was Cool)
i'm really not into korean movies, but when i saw this movie, i just liked it for obvious reason, the main actor was so HOT! I liked his character, he loves her so much but doesn't know how to handle a girl! I loved the ending, he was so cute!! certified HOTTIE!! LOL

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments