My Favorite Movies


  nima59's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part III 1990,  R)
3
Mulholland Drive 2001,  R)
4
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
Apocalypto 2006,  R)
7
That Obscure Object of Desire 1977,  R)
8
Death and the Maiden 1994,  R)
9
Memento 2000,  R)
10
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
11
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
12
Volver 2006,  R)
13
Carlito's Way 1993,  R)
14
Schindler's List 1993,  R)
15
The Shining 1980,  R)
16
Quills 2000,  R)
17
Savior 1998,  R)
18
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
19
The English Patient 1996,  R)
20
Fight Club 1999,  R)
21
Frida 2002,  R)
22
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
23
Big Fish 2004,  PG-13)
24
The Piano 1993,  R)
25
The Pianist 2002,  R)
26
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments