Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Nikki1207's Rating My Rating
1
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
Now this movie is really good,it shows how a person can be so cruel but intimate at the same time. Bad girls gone Cruel... So sexy and moving...Great Movie! Nuff ' said.
2
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
The Man in the Moon
This movie is so great! Its a romamtic/drama between 2 sisters and a guy,who doesnt know he came between them,and they fight for him,but as a tragedy,he dies caused by an accident,they were heartbroken but the younger sister suffers the most,because she really was in love with him,deeply.She suffers because he prefers the older sister and because of his death.He was 3 years older and he just liked her a a little sister.Anyhow,in this movie,you definetly will cry.
3
Strangers on a Train 1951,  PG)
Strangers on a Train
I recommend you to see this movie, I know it's a pretty old one but it's form Alfred Hitchcock and he was an amazing director.Its a good movie its a bit weird sick and twisted lol (not like the ones today) but it was nothing like I have seen before.
4
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
Well Tristan & Isolde,is a classic,its been known to have a similarity to Romeo & Juliet,its was wonderful, sad, happy, intresting and adventurous.You should step aside some time to see it.It tends to make people cry,well thats if you like romantic/drama movies.If you saw Romeo & Juliet,version that Leonardo Di Caprio is in it,well there not really the same,but they have a similarity in some places.I just thought the movie was romantic and dramatic,it may have gone a little to far,but i still love it.
5
Blow 2001,  R)
Blow
This movie was brilliant,one of Johnny Depp's greatest films,it has so many things,the movie just blew me away. Emotional and brillaintly acted!!!
6
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I saw this movie,and i thought i was really romantic,so much passion and love,ive never seen a movie who has so much chemestry in the actors,they seem like there really in love,a must see movie.
7
The Rules of Attraction 2002,  R)
The Rules of Attraction
I mean this movie has some funny moments,but just some parts,other parts where just disgusting,then other parts where there just plain sexy.I mean this movie is a teenage drama and some guys getting drunk cause the girl who they like doesnt want to have sex with themWell now, i wonder if the guys in real lif do that,maybe??.Some amazing cinematography and editing in this movie. Well worth a watch despite the fact that it has Van der Beak in it. A visual arresting tapestry of the terror of excess and lost love in an amoral art school with all the pretentious geniuses and horny parties. A satire that is addictive on repeat viewing. A dazzling not-quite-love story. Gritty and real look at life in dissatisfaction. Besides all that i have to say the movie was good,relates to a lot of teenagers now and then.
8
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
H.O.T. need me to spell it??!!!!
9
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
Good Movie,a must see.
10
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
H.O.T. need me to spell it!!
11
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
I love it love it love it!!! Especialy if is starring Keanu Reeves!!!! HE IS HOT!!!
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
OMG! My favorite movie of all time!!
13
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Ive seen it a hundred times,and i never get tired of it,i love the love between them,i wish i had that! I know its only a movie,but it would be nice if id happen to me someday.He does stuff for her no one would ever do. I just sav i love it!!!!!! Great message and great actors!!!
14
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
So H.O.T.. A must See..I love it~
15
She's the Man 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments