My Favorite Movies


  nikitah2's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I really like this movie because it is the one with the most action in it and Anakin turns into Darth Vader!
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
I like this one because it has my favorite age of Obi-Wan and because it introduces the clones.
3
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Little Ani is quite cute in this one and Qui Gon features a major part both here and in the life of Yoda in the books.
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
This episode is enjoyable because it introduces us to our well-known characters that we know and love.
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
You have got to love Han's smart allek remarks.
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
The Ewoks are sooo cute! And Anakin turns back to the good side!
7
Sahara 2005,  PG-13)
8
Agent Cody Banks 2003,  PG)
Agent Cody Banks
The first is always the best, pretty much. This gives you the real amature agent feel.
9
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
Agent Cody Banks 2 - Destination London
This is also pretty good. It's the funnier of the two. This one makes you want to see it more than the other one, but that's ok- it's still Cody!
10
Dinotopia 2004,  Unrated)
Dinotopia
Beautiful story! I really like dinosaurs and this is definately a dinosaur movie!
11
Princess of Thieves 2001,  Unrated)
12
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
This is probably Drew's best movie.
13
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
Sweet family movie.
14
Sky High 2005,  PG)
15
The Triangle 2001,  Unrated)
16
Eragon 2006,  PG)
17
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
Great movie!
18
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
Way too cute! And really inspirational! A must see!
19
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
This is a mother-daughter film that is sure to break your heart one moment and laugh the next.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments