Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nikieeyore's Rating My Rating
1
Trainspotting 1996,  R)
2
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
3
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
4
Aliens 1986,  R)
5
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
6
Tokyo 10+01 (Tokyo Eleven) 2003,  Unrated)
7
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
8
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
9
Serenity 2005,  PG-13)
10
Fight Club 1999,  R)
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
19
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
21
Die Hard 1988,  R)
22
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
23
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
24
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
25
Oldboy 2004,  R)
26
Red Shadow: Akakage 2001,  Unrated)
27
Requiem for a Dream 2000,  R)
28
Alexander 2004,  R)
29
Urban Legend 1998,  R)
30
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
32
The Lost Boys 1987,  R)
33
The Departed 2006,  R)
34
Green Street Hooligans 2005,  R)
35
Snakes on a Plane 2006,  R)
36
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
37
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
38
Velvet Goldmine 1998,  R)
39
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
40
Hackers 1995,  PG-13)
41
The Crow 1994,  R)
42
Interview with the Vampire 1994,  R)
43
Queen of the Damned 2002,  R)
44
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
45
The Breakfast Club 1985,  R)
46
Sin City 2005,  R)
47
Shaun of the Dead 2004,  R)
48
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
49
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
50
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
51
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
52
300 2007,  R)
53
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
54
Blood Diamond 2006,  R)
55
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
56
Desperado 1995,  R)
57
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
58
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments