My Favorite Movies


  1. nikcky
  2. nicola

Give list a short description

  nikcky's Rating My Rating
1
Cats: The Musical 1998,  G)
Cats: The Musical
my fav musical ever its fantastic and one of my fav films ever i could just keep watching it over and over its brilliant
2
Léon (The Professional) 1994,  R)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
6
Psycho 1960,  R)
7
Patriot Games 1992,  R)
8
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
i luv this film and daniel craig
9
The Hitcher 1986,  R)
The Hitcher
absolutly luv this film cant wait 2 see the remake i hope its as good
10
GoldenEye 1995,  PG-13)
11
Mean Machine 2001,  R)
12
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
absolutely love this film its fantastic
13
Dinotopia 2004,  Unrated)
Dinotopia
absolutly brilliant film deffinatly one of my favs
14
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
15
The Hitcher 2007,  R)
The Hitcher
luv this film i prefare the original but this version is good too
16
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
17
The Transporter 2002,  PG-13)
18
Transporter 2 2005,  PG-13)
19
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
seen it loads of times luv this movie
20
Dogma 1999,  R)
Dogma
omg i luv this film:)
21
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
went to see it last night it was pretty good though the beginning seemed quite rushed and they missed the ending part from that i liked it
22
The Island 2005,  PG-13)
23
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
i luv this film the best ever vampire movie gary oldman is brlliant in it
24
Outlaw 2007,  R)
25
Don't Say a Word 2001,  R)
26
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
one of my fav films its fantastic
27
North Country 2005,  R)
North Country
i luv this film too
28
Devour 2005,  R)
29
The Mighty Boosh Live 2006,  Unrated)
The Mighty Boosh Live
deffinatly the funniest thing ever luv the mighty boosh it rox:)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments