Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  NIGHTRIDER111's Rating My Rating
1
Con Air 1997,  R)
Con Air
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
2
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
3
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
Ok! Uncle Buck is a fun-filled heart warming comedy! He is a not so neat and not much of a family person until he has an attack emergency and has to be responcable for his two neices and his nephew. He later finds out that the children have personal live and stops tham from getting in troubel and making mistakes! This is a must see movie!
4
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
VERY GOOD MOVIE
5
Road House 1989,  R)
Road House
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
6
Mighty Joe Young 1949,  PG)
Mighty Joe Young
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
7
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
8
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
9
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Great Movie
10
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
Great Comedy
11
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
GOOD MOVIE
12
Grease 1978,  PG)
Grease
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
NEVER SEEN IT
14
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Great Comedy
15
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
Great Comedy
16
American History X 1998,  R)
American History X
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
17
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
18
Getting Even With Dad 1994,  PG)
Getting Even With Dad
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
19
Once Were Warriors 1994,  R)
Once Were Warriors
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
20
Bloodsport 1986,  R)
Bloodsport
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
21
Police Academy 1984,  R)
Police Academy
Great Comedy
22
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
Great Comedy
23
Follow That Dream 1961,  Unrated)
Follow That Dream
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
24
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
Police Academy 2 - Their First Assignment
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
25
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
Crocodile Dundee
Great Comedy
26
Paradise, Hawaiian Style 1966,  G)
Paradise, Hawaiian Style
Good Movie
27
Kid Galahad 1962,  Unrated)
Kid Galahad
WORTH WATCHING
28
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
absolutely love this movie.
29
Viva Las Vegas 1964,  PG)
Viva Las Vegas
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
30
Bloodsport III 1997,  R)
Bloodsport III
NEVER SEEN IT
31
The Mighty Ducks 1992,  PG)
The Mighty Ducks
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
32
It Happened at the World's Fair 1963,  Unrated)
It Happened at the World's Fair
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
33
Double Trouble 1967,  G)
Double Trouble
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
34
G.I. Blues 1960,  PG)
G.I. Blues
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
35
Clambake 1967,  G)
Clambake
WORTH WATCHING
36
King Creole 1958,  PG)
King Creole
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
37
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
Fast Times At Ridgemont High
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
38
Jailhouse Rock 1957,  Unrated)
Jailhouse Rock
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
39
Blue Hawaii 1961,  PG)
Blue Hawaii
WORTH WATCHING
40
Speedway 1968,  G)
Speedway
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
41
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
GOOD MOVIE
42
Girls! Girls! Girls! 1962,  PG)
Girls! Girls! Girls!
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
43
Roustabout 1964,  PG)
Roustabout
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
44
Fun in Acapulco 1963,  PG)
Fun in Acapulco
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
45
D2: The Mighty Ducks 1994,  PG)
D2: The Mighty Ducks
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
46
D3: The Mighty Ducks 1996,  PG)
D3: The Mighty Ducks
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
47
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
48
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
Great Comedy
49
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
Great Comedy
50
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
When former NFL player Paul Crewe is sent to prison, the warden forces him to transform a diverse group of inmates into a football team. Unlikely teammates, the convicts unite when they find out who they are playing: the guards. With the help of fellow inmates Nate Scarborough and Caretaker, Crewe promises the cons a chance to exact revenge in a bone-crushing showdown where anything goes.
51
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
Crocodile Dundee II
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
52
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
GOOD MOVIE
53
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
WORTH WATCHING
54
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
Teenager Daniel LaRusso (Ralph Macchio) moves with his mother (Randee Heller) from Newark, New Jersey to Reseda, a neighborhood in the San Fernando Valley region of Los Angeles, California. The family has travelled in search of a new beginning, after the death of Daniel's father. Their new apartment's handyman is a kindly and humble Okinawan immigrant named Mr. Miyagi (Pat Morita).

The last night of summer, Daniel and his new friends from school travel to the beach; a girl named Ali Mills (Elisabeth Shue) catches Danny's attention. Her ex-boyfriend, Johnny Lawrence (William Zabka), and his friends accost Ali. Daniel attempts to intervene and ultimately fights with Johnny. Although he knows some karate?learned from books and at the YMCA in New Jersey?Daniel is easily defeated by Johnny, who is better trained.

Unwittingly, Daniel has made an enemy of the Cobra Kai karate dojo's best student. The Cobra Kai dojo teaches an unethical, vicious form of martial arts. Johnny and his cronies thereafter torment Daniel at every opportunity. When Daniel retaliates with a prank at a Halloween dance party, he is pursued by Johnny and four of his Cobra Kai associates (dressed in skeleton costumes), who proceed to beat him severely. Johnny ignores his fellow Cobra Kai student Bobby's advice to discontinue the beating. As they're arguing, Mr. Miyagi appears to be scaling the fence behind them. Just as Johnny is about to give Daniel another blow, Mr. Miyagi jumps off the fence and shoves Daniel out of the way. In a surprising display of karate skill, Mr. Miyagi defeats all 5 Cobra Kai titles with surprising ease. Awed, Daniel asks Mr. Miyagi to be his teacher. Mr. Miyagi initially refuses, but then realizes that his intervention will inevitably result in Johnny and his friends taking further revenge on Daniel. He agrees to go with Daniel to the Cobra Kai dojo to see if they can resolve the conflict. Daniel and Mr. Miyagi confront the sensei of the Cobra Kai dojo, John Kreese (Martin Kove), to stop the harassment. However, Kreese, an ex-Special Forces Vietnam Veteran, sneers at the concepts of mercy and restraint, and has indoctrinated his philosophy into his students. Kreese, who fought in Vietnam, appears somewhat bigoted against people with East Asian features (in The Karate Kid, Part II, Kreese refers to Mr. Miyagi as a "Slope"). Mr. Miyagi announces that Daniel will enter the ?All Valley Karate Tournament?, where Cobra Kai students can fight Daniel on equal terms. Mr. Miyagi also requests a "truce," that the bullying stop while the boy trains. Kreese orders his students to leave Daniel alone, but threatens that if Daniel does not show up for the tournament, the harassment will resume and Miyagi will also become a target.

Mr. Miyagi becomes Daniel's teacher and, slowly, a surrogate father figure. He begins Daniel's training by having him perform laborious chores such as waxing many cars, sanding a wooden floor, painting a fence, and painting the house encircled by the fence. (The chores are Daniel's "payment" to Miyagi for the training.) Eventually, Daniel becomes frustrated, believing that he has learned nothing of karate, whereupon Mr. Miyagi reveals that Daniel has unknowingly been learning defensive blocks, through muscle memory learned by doing the chores.

Daniel then learns that Mr. Miyagi lost his wife and son in childbirth at Manzanar internment camp while he was serving overseas with the U.S. Army during World War II. The loss of his family and Daniel's loss of his father further strengthens the father-son surrogacy. Daniel also discovers that the outwardly peaceful and serene Mr. Miyagi was a recipient of the Congressional Medal of Honor for heroism against German forces in Europe. A brief flashback by Mr. Miyagi implies that the decoration was for killing many Germans, and details are not otherwise specified.

Through the teaching, Daniel learns not only karate, but also important life lessons, such as the importance of balance, reflected by the belief that martial arts training is as much about training the spirit as the body. Daniel applies the life lessons that Mr. Miyagi has taught him to strengthen his relationship with Ali.

At the tournament, Daniel surprises everyone by reaching the semifinals. Kreese instructs Daniel's semifinal opponent, Cobra Kai student Bobby, to disable Daniel with an illegal attack to the knee. One of the more compassionate Cobra Kai students, Bobby initially resists (also knowing that such a move will disqualify him), but Kreese insists that Bobby put Daniel "out of commission." Bobby reluctantly complies.

With Daniel injured and unable to continue, Mr. Miyagi assures him he has already proven himself. Despondent, Daniel believes that if he does not continue, his tormentors will have gotten the best of him. He therefore persuades Mr. Miyagi to use his special pain suppression technique to allow him to finish the tournament. As Johnny is about to be declared the winner by default, Daniel hobbles into the ring. He manages to earn two quick points at the beginning, but a minor nose injury to Johnny forces Kreese to take a timeout.

As Kreese examines Johnny's nose during the timeout, he orders his student to fight without mercy, telling Johnny to "sweep the leg," targeting Daniel's previous injury. Johnny blanches at the order, knowing that he can win with such an unethical move, but wants to do so fairly in the ring. He reluctantly obeys Kreese and does what is ordered, knocking Daniel to the floor. Though in great pain, Daniel refuses to stay down.

In the final scene, Daniel and Johnny are tied, both one point away from victory. Daniel, barely able to stand, assumes the "Crane Kick" stance, and delivers a blow squarely to Johnny's chin, winning the tournament. Johnny acquires respect for Daniel as a result of Daniel's win. With respect and without malice, Johnny takes the trophy from the emcee and presents it himself to Daniel. "You're alright, Larusso - great match!"
55
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
The Karate Kid Part II
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
56
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
The Karate Kid, Part III
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
57
The Next Karate Kid 1994,  PG)
The Next Karate Kid
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
58
Point Break 1991,  R)
Point Break
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
59
Beethoven's 2nd 1993,  PG)
Beethoven's 2nd
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
60
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead
Awesome is all that can say.
61
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
Look Who's Talking, Too
Great Comedy
62
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
63
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
I absolutely love this sports movie. It was based on a true story too! Way back in the 1940's. This movie is a true classic in my family I don't know about yours though but we loved it!
64
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
Great Comedy
65
Twins 1988,  PG)
Twins
This is a great movie that definetly is a ton of fun to watch. Devito and Swartz..(sorry i cant spell his last name! lol) are to incredible actors! They will make ANYTHING seem believable... even that they are twins!!!
66
Shallow Hal 2001,  PG-13)
Shallow Hal
Great Comedy
67
Chopper 2000,  R)
Chopper
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
68
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
Cheech and Chong's Nice Dreams
GREAT MOVIE
69
Major League 1989,  R)
Major League
GOOD COMEDY WORTH WATCHING
70
The Street Fighter 1974,  R)
The Street Fighter
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
71
Iron Eagle 1985,  PG-13)
Iron Eagle
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
72
K-9 1989,  PG-13)
K-9
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
73
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 1987,  PG-13)
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
74
Bring It On Again 2004,  PG-13)
Bring It On Again
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
75
Richie Rich 1994,  PG)
Richie Rich
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
76
Big Fat Liar 2002,  PG)
Big Fat Liar
Great Comedy
77
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
78
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
79
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
80
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
GOOD COMEDY WORTH WATCHING
81
The Bodyguard 2004,  Unrated)
The Bodyguard
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
82
Angels in the Outfield 1951,  Unrated)
Angels in the Outfield
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
83
The War of the Roses 1989,  R)
The War of the Roses
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
84
The Indian in the Cupboard 1995,  PG)
The Indian in the Cupboard
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
85
Risky Business 1983,  R)
Risky Business
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
86
Dennis the Menace 1993,  PG)
Dennis the Menace
Great Comedy
87
Baby's Day Out 1994,  PG)
Baby's Day Out
Great Comedy
88
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
Honey, I Blew Up the Kid
Great Comedy
89
More American Graffiti 1979,  PG)
More American Graffiti
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
90
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
Escape from Alcatraz
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
91
Footloose 1984,  PG)
Footloose
Footloose is a 1984 film that tells the story of Ren McCormack (played by Kevin Bacon), a teenager who was raised in Chicago. McCormack moves to a small town where the town government has banned dancing and rock music. Ren and his classmates want to have a senior prom with music and dancing. They must figure out a way to get around the law and Reverend Shaw Moore (played by John Lithgow) who makes it his mission in life to keep the town free from dancing and rock music.

The movie was loosely based on events that took place in the tiny, rural farming community of Elmore City, Oklahoma. Much of the film was filmed in Utah County.
92
The Elephant Man 1980,  PG)
The Elephant Man
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
93
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
Speed 2 - Cruise Control
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
94
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
Look Who's Talking Now
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
95
What Becomes of the Broken Hearted? 1999,  Unrated)
What Becomes of the Broken Hearted?
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
96
They Call Me Bruce? 1982,  PG)
They Call Me Bruce?
A GOOD LAUGH
97
Torque 2004,  PG-13)
Torque
Biker Cary Ford has returned to his hometown to reunite with his girlfriend Shane and take care of a little unfinished business. When he skipped town months ago, Ford was in possession of several motorcycles belonging to Henry, a ruthless drug dealer and leader of the Hellions biker gang. Now Henryâ??s putting the squeeze on Ford in an attempt to retrieve the bikes, which have something a little more valuable than gas in their tanks. When Ford is less than willing to cooperate, Henry frames him for the murder of Junior, younger brother of Trey, the fearsome leader of the Reapers motorcycle gang. With the help of his loyal buddies Dalton and Val, Ford must outrun an FBI agent whoâ??s hot on his trail while eluding both the misinformed Trey, hell-bent on revenge, and the callous Henry, whoâ??s dead-set on getting back what is rightfully his. Racing across the desert in a perilous attempt to prove his innocence and convince Shane that heâ??s worth a second chance, Ford must outrace his enemies if he wants to clear his name and live to ride another day.
98
Ransom 1996,  R)
Ransom
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
99
Problem Child 1990,  PG)
Problem Child
Great Comedy
100
Stripes 1981,  R)
Stripes
Great Comedy
101
The Bodyguard 1992,  R)
The Bodyguard
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
102
Fatal Attraction 1987,  R)
Fatal Attraction
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
103
Private Benjamin 1980,  R)
Private Benjamin
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
104
Under Siege 1992,  R)
Under Siege
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
105
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
106
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
Cheaper By the Dozen
GOOD COMEDY WORTH WATCHING
107
Smokey and the Bandit II 1980,  PG)
Smokey and the Bandit II
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
108
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
GOOD MOVIE WORTH WATCHING
109
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
Good Movie Worth Watching Some very nice cars.
110
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) 1994,  R)
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing)
NEVER SEEN IT
111
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
GOOD MOVIE WORTH WATCHING.
112
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
Great Comedy
113
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Great Comedy
114
Ma and Pa Kettle on Vacation (Ma and Pa Kettle Go to Paris) (Ma and Pa Kettle Hit the Road) 1953,  Unrated)
Ma and Pa Kettle on Vacation (Ma and Pa Kettle Go to Paris) (Ma and Pa Kettle Hit the Road)
Great Comedy The Kettles are in Paris along with their daughter-in-law's parents the Parkers. Pa tries to buy racy postcards. He also gets in big trouble when he is given a letter to deliver to Adolph Wade, a spy ...( read more )who gets killed by spies Inez and Cyrus Kraft.
115
Ma and Pa Kettle Back on the Farm 1951,  Unrated)
Ma and Pa Kettle Back on the Farm
Great Comedy The Kettles leave their ultra modern home and return to the country looking for uranium. Nothing radioactive shows up except Pa's war-surplus overalls. These make car horns honk and light bulbs flash....( read more ) Ma and Tom's mother-in-law, Mrs. Parker, fight over whether their grandchild will be raised "hygiencially".
116
Ma and Pa Kettle at Home 1954,  Unrated)
Ma and Pa Kettle at Home
Great Comedy Elwin Kettle might win a scholarship to an agricultural college. Essay contest judges Mannering and Crosby decide to choose between the two finalist by spending the weekend at the home of each. Pa mak...( read more )es numerous cosmetic improvements to his rundown home to impress the judges, but all wash away in a torrential rain storm. Will the judges still award the scholarship to Elwin
117
American Graffiti 1973,  PG)
American Graffiti
WORTH WATCHING.......A summer night in 1962 becomes the focal point in the lives of four small town California teenagers as they face decisions, both immediate and long term, about the directions of their lives. Steve, wa...( read more )nts to break up with Laurie, his devoted high school sweetheart and pursue new experiences away from home. Curt, is hesitant about going away to school and leaving the comfortable, familiar surroundings of family and friends. John, tries to maintain his too cool for school image as a hip guy, but can't seem to shake a nagging awareness that life is somehow passing him by. Finally, there's Terry, the nerdy wannabe trying to fit in but who still manages to screw up. During the course of the evening, their individual stories intertwine and separate. By the next morning, their lives will be changed, some only temporarily and some for a lifetime.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments