My Favorite Movies
| Nighthawk246's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 3 |
Fargo 1996, R) |
|
| 4 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 5 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 6 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 7 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 8 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 9 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 10 |
Oldboy 2004, R)
A fantastic, ultra-violent South Korean thriller with a theme of vengeance that has some disturbing and depraved twists throughout. |
|
| 11 |
The Manchurian Candidate 1962, PG-13) |
|
| 12 |
Boogie Nights 1997, R) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 17 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 18 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 19 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 20 |
Alien 1979, R) |
|
| 21 |
Aliens 1986, R) |
|
| 22 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 23 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 24 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 25 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 26 |
The Shining 1980, R) |
|
| 27 |
Psycho 1960, R) |
|
| 28 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 29 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 30 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 31 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 32 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 33 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 34 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 35 |
The Departed 2006, R) |
|
| 36 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 37 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 38 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 39 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 40 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 41 |
Sin City 2005, R) |
|
| 42 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 43 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 44 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 45 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 46 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 47 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 48 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 49 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 50 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 51 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 52 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 53 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 54 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 55 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 56 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 57 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 58 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 59 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 60 |
Ran 1985, R) |
|
| 61 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 62 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated) |
|
| 63 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957, Unrated) |
|
| 64 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 65 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 66 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 67 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 68 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 69 |
Memento 2000, R) |
|
| 70 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 71 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 72 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 73 |
The Thing 1982, R) |
|
| 74 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 75 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 76 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 77 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 78 |
Heat 1995, R) |
|
| 79 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 80 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 81 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 82 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 83 |
American History X 1998, R) |
|
| 84 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 85 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 86 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 87 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 88 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 89 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 90 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 91 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 92 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 93 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 94 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 95 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 96 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 97 |
Frankenstein 1931, Unrated) |
|
| 98 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 99 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 100 |
Face/Off 1997, R)
Director John Woo's best English language movie to date. His American films haven't been as good quality wise as his Hong Kong ones which were highly influential and reinvented the action genre. This is a fun movie with lots of action. John Travolta and Nicholas Cage have a lot of fun with their roles by mocking each other as soon as the screenplay and plot calls for it. The role reversal plot is carried out in a very entertaining way. |
|
| 101 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 102 |
Scarface 1983, R) |
|
| 103 |
Wall Street 1987, R) |
|
| 104 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 105 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 106 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 107 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 108 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 109 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 110 |
Platoon 1986, R) |
|
| 111 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 112 |
Adaptation 2002, R) |
|
| 113 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 114 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 115 |
Wayne's World 1992, PG-13) |
|
| 116 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 117 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 118 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 119 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 120 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 121 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 122 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 123 |
Casino 1995, R) |
|
| 124 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 125 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 126 |
Letters from Iwo Jima 2006, R) |
|
| 127 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 128 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 129 |
The Wild Bunch 1969, R) |
|
| 130 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 131 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 132 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 133 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 134 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 135 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 136 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 137 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 138 |
True Romance 1993, R) |
|
| 139 |
Snatch 2001, R) |
|
| 140 |
Predator 1987, R) |
|
| 141 |
An American Werewolf in London 1981, R) |
|
| 142 |
Highlander 1986, R) |
|
| 143 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 144 |
The Crow 1994, R) |
|
| 145 |
Traffic 2000, R) |
|
| 146 |
Speed 1994, R) |
|
| 147 |
Assault on Precinct 13 1976, R) |
|
| 148 |
Escape from New York 1981, R) |
|
| 149 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 150 |
My Cousin Vinny 1992, R) |
|
| 151 |
The Last Detail 1973, R) |
|
| 152 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 153 |
The French Connection 1971, R) |
|
| 154 |
Falling Down 1993, R) |
|
| 155 |
Ronin 1998, R) |
|
| 156 |
The Dead Zone 1983, R) |
|
| 157 |
Marathon Man 1976, R) |
|
| 158 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 159 |
Papillon 1973, PG) |
|
| 160 |
Blade 1998, R) |
|
| 161 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 162 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 163 |
Bonnie and Clyde 1967, R) |
|
| 164 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 165 |
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974, R) |
|
| 166 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 167 |
Three Kings 1999, R) |
|
| 168 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 169 |
All the President's Men 1976, PG) |
|
| 170 |
Deliverance 1972, R) |
|
| 171 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 172 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 173 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 174 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 175 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969, PG) |
|
| 176 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 177 |
Bullitt 1968, PG) |
|
| 178 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 179 |
The Big Sleep 1946, PG) |
|
| 180 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 181 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 182 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 183 |
Pale Rider 1985, R) |
|
| 184 |
The Outlaw Josey Wales 1976, PG) |
|
| 185 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 186 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 187 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 188 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 189 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 190 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 191 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 192 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 193 |
Stalag 17 1953, Unrated) |
|
| 194 |
Ace in the Hole (The Big Carnival) 1951, Unrated) |
|
| 195 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 196 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 197 |
High Noon 1952, Unrated) |
|
| 198 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 199 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 200 |
Office Space 1999, R) |
|
| 201 |
Superman 1978, PG) |
|
| 202 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 203 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 204 |
300 2007, R) |
|
| 205 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 206 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 207 |
Conan the Barbarian 1982, R) |
|
| 208 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 209 |
Say Anything... 1989, PG-13) |
|
| 210 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 211 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 212 |
Superbad 2007, R) |
|
| 213 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 214 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 215 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 216 |
Serpico 1973, R) |
|
| 217 |
American Pie 1999, R) |
|
| 218 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |


























































































































































































































