My Favorite Movies
| nieveswanda's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 2 |
Where the Day Takes You 1992, R) |
|
| 3 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 4 |
Escape From Sobibor 1987, PG) |
|
| 5 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 6 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 7 |
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993, R) |
|
| 8 |
Bully 2001, R) |
|
| 9 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 10 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 11 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 12 |
Alpha Dog 2006, R) |
|
| 13 |
Sin City 2005, R) |
|
| 14 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 15 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 16 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 17 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 18 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 19 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 20 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 21 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 22 |
True Romance 1993, R) |
|
| 23 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 24 |
The Kid 2000, PG) |
|
| 25 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 26 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 27 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 28 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 29 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 30 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 31 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 32 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 33 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 34 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 35 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 36 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 37 |
Original Sin 2001, R) |
|
| 38 |
Fatal Attraction 1987, R) |






































