My Favorite Movies


  nicolefc's Rating My Rating
1
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
My favorite romantic comedy ever. it shows real love, even love that hurts and love that doesn't always end happily ever after.
2
A Very Long Engagement 2004,  R)
A Very Long Engagement
Elle le regardé... SO beautiful. The director is a genius and Audrey Tautou is just brilliant
3
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
I proudly say I am a sucker for this movie. I hasve seen it 2000 times and I would watch it 2000 more. The story is beautiful, the acting great and you cant help to love Jamie Bell, his preformance is so sweet
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The bigining of the Greatest saga of the world. JRR Tokien was a genius, a Peter JAckson made prasie to the book.
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Wacth the movie theater first, and then the director's cut. But first, readd the books.
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great Movie, an world epic, great direction, great sffects. You have to see it.
7
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
My favorite movie with Tom Cruise, it is my top ten. It is just filled with love, and geenrosity, and really good humour, and friendship and putting people before bussiness and caring for others. it is a magnificent piece of work.
8
Mulan 1998,  G)
Mulan
Girl power to the best. My favorite disney movie.
9
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
Be human first, after that you can be anything. That's what this movie teaches you. Be human, be compasionate, be caring, be nurturing, be generous. Don't get stuck in a box,you have to care for others in order to really live life. Give your time and affection instead of money. Invest yourself in your taks and not your dollars. My favorite with Robbin Williams and definitively in my top 10
10
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Gotta love the teaching. Oh capitan my capitan.
11
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
This is actually Robbie Williams greatest work to date. It is more about the people in the war, than the war itself. And it will make your knees weak. It is the kind of movie you should watch and then buy and then watch again. That's how good it is.
12
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Boo! You have to love it, no matter the age.
13
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
Girl power!! I love this mvoie, i loved John Smith and I wanted to be there. Such a musilc, Such great musci, Such a amazing movie
14
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
it makes me cry and the end like a million times. I love it. So dsiney, so good.
15
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
I love it.
16
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
The first movie i owned and still moves me. That is great movie making.
17
Swing Kids 1993,  PG-13)
Swing Kids
I saw like in 1995 so i would like to see it again.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments