My Favorite Movies


  nicolealto's Rating My Rating
1
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
humor, drag, love and music its awesome!
2
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
What Ever Happened to Baby Jane?
Classic what more can I say.
3
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
"Finding laughter in sadness" The best!
4
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
5
Mermaids 1990,  PG-13)
6
Heathers 1988,  R)
7
The Boondock Saints 2000,  R)
8
Terms of Endearment 1983,  PG)
9
The Goonies 1985,  PG)
10
Victor Victoria 1982,  PG)
11
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
12
Jackie Brown 1997,  R)
13
The Shining 1980,  R)
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I was impressed with the effects
15
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
16
A Scanner Darkly 2006,  R)
17
Thank You For Smoking 2005,  R)
18
Mallrats 1995,  R)
19
Clerks II 2006,  R)
20
Clerks 1994,  R)
21
Chasing Amy 1997,  R)
22
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
23
Prozac Nation 2005,  R)
24
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Anything by Q. Is fine by me.
26
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
27
Pi 1998,  R)
28
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966,  R)
29
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
30
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
31
Dial M for Murder 1981,  Unrated)
32
Gone With the Wind 1939,  G)
33
National Velvet 2000,  G)
34
Roman Holiday 1953,  Unrated)
35
Funny Face 1957,  Unrated)
36
Velvet Goldmine 1998,  R)
37
The Breakfast Club 1985,  R)
38
Blue Velvet 1986,  R)
39
Desperate Living (Edited Version) 1977,  R)
40
Lost Highway 1997,  R)
41
Lost In Translation 2003,  R)
42
The Last American Virgin 1982,  R)
43
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
44
The Virgin Suicides 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments