My Favorite Movies


  nicolapipe's Rating My Rating
1
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
GREAT FILM!!!!!!!!!!!!!!
2
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
brillant cast and brillant film!!!!!
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
best of all the films. Worthy of 11 oscars
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
5
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Very funny
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Brillant film. Johnny depp is better then ever. special effects are breathtaking. A MUST SEE!!!
8
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
wicked
9
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Very funny
10
The Little Mermaid 1989,  G)
11
That Thing You Do! 1996,  PG)
12
Wedding Crashers 2005,  R)
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
Toy Story 1995,  G)
15
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
VERY GOOD FILM
16
Shrek 2 2004,  PG)
17
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
18
The Swan Princess 1994,  G)
The Swan Princess
Lovly story
19
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Very good story. heart- warming.
20
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
brillant
21
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Funny and great pixar film!!!
A MUST SEE
22
Shrek 2001,  PG)
23
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
24
The Mask 1994,  PG-13)
25
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
brillant
26
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
27
Robots 2005,  PG)
28
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
29
The Prince and Me 2004,  PG)
30
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
31
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
great film
32
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
one word-BRILLANT
33
School of Rock 2003,  PG-13)
34
The Terminal 2004,  PG-13)
35
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
36
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Great film
37
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
38
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
39
Mulan 1998,  G)
Mulan
Great songs and heartfelt story A MUST SEE.
40
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
41
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
42
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
Great family film
43
Honey 2003,  PG-13)
44
Madagascar 2005,  PG)
45
What Women Want 2000,  PG-13)
46
A Cinderella Story 2004,  PG)
47
A League of Their Own 1992,  PG)
48
My Girl 1991,  PG)
49
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
50
The Notebook 2004,  PG-13)
51
Strictly Ballroom 1992,  PG)
52
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
Brill remake of a classic story.
53
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
54
Ghost 1990,  PG-13)
55
Without A Paddle 2004,  PG-13)
56
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
a very good film
57
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
58
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
brillant film
59
Reservoir Dogs 1992,  R)
60
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
61
Love Actually 2003,  R)
62
The Mummy 1999,  PG-13)
63
Sixteen Candles 1984,  PG)
64
Forrest Gump 1994,  PG-13)
65
Flightplan 2005,  PG-13)
66
Spider-Man 2002,  PG-13)
67
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
68
Cars 2006,  G)
Cars
Great film
69
Aladdin 1992,  G)
70
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
great songs and cast voices
71
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Brilliant Pixar Film!!! GREAT STORY AND CHARACTERS.
72
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments