Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nickygant's Rating My Rating
1
Eragon 2006,  PG)
Eragon
i'm crazy... abt eragon
2
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
hot dance
3
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
wow i cant believe it
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
wow harry so hot
5
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Love it... so awesome
6
The Condemned 2007,  R)
The Condemned
so cool
7
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
love it
8
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
My Fav Foever
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
it can teaching you
10
School of Life 2005,  PG)
School of Life
i want to have teacher like Mr.D
11
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
good film
12
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
it's great to found yourself
13
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
awesome
14
The Guardian 2006,  PG-13)
15
Kids in America 2005,  PG-13)
Kids in America
Fun
16
Model Behavior 2000,  Unrated)
17
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
great Christmas story...
18
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
fantastic.
19
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
1st fav.
20
Honey 2003,  PG-13)
Honey
fav dance movie
21
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
22
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
nice true story.
23
Men of Honor 2000,  R)
Men of Honor
one of my fav
24
Mermaid 2000,  Unrated)
Mermaid
miracle story
25
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour 2008,  G)
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour
Jonas Rule!!!
26
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Technic Camara so Awesome
27
The Kite Runner 2007,  PG-13)
The Kite Runner
already read a novel book, it's so amazing
28
The Valley of Light 2007,  Unrated)
29
The Skulls 2000,  PG-13)
30
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Love it.
31
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
love jude law he's played so well...
32
G.I. Jane 1997,  R)
33
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
awesome.... ever.....
34
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
Every can dream, do everytings and go to get it.
35
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
good story telling for protect natural in our world
36
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
37
Stop Loss 2008,  R)
38
Jumper 2008,  PG-13)
39
Find Me Guilty 2006,  R)
Find Me Guilty
Love story.... lol you have to watch... Vin played so good as Jakie
40
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
My fav book... ever..
41
The Pest 1997,  PG-13)
42
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Love it
43
Wanted 2008,  R)
Wanted
Love it
44
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
i love Panda...
45
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye
Shia ... you so talented
46
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
awesome
47
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Good
48
Push 2009,  PG-13)
Push
Cool
49
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
50
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
my fav
51
17 Again 2009,  PG-13)
17 Again
nice movie can use in real life

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments