My Favorite Movies


  1. nickels4ya5
  2. Brian

My movie collection

  nickels4ya5's Rating My Rating
1
Across the Universe 2007,  PG-13)
2
Alexander 2004,  R)
3
Alpha Dog 2006,  R)
4
American Gangster 2007,  R)
5
American History X 1998,  R)
American History X
311
6
American Pie 1999,  R)
7
American Pie 2 2001,  R)
8
American Wedding 2003,  R)
9
The Amityville Horror 2005,  R)
10
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
113
11
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
279
12
Any Given Sunday 1999,  R)
13
Assault on Precinct 13 2005,  R)
14
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
81
15
Bad Boys 1995,  R)
16
Bad Boys II 2003,  R)
17
Beerfest 2006,  R)
18
Big Fish 2004,  PG-13)
19
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
43
20
Black Hawk Down 2001,  R)
21
Blow 2001,  R)
22
The Death and Life of Bobby Z 2002,  R)
23
The Boondock Saints 2000,  R)
24
The Butterfly Effect 2004,  R)
25
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
320
26
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
369
27
Brooklyn Rules 2006,  R)
28
Caddyshack 1980,  R)
29
Casino 1995,  R)
Casino
395
30
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
37
31
Collateral 2004,  R)
32
Con Air 1997,  R)
33
The Condemned 2007,  R)
34
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
244
35
Death Sentence 2007,  R)
Death Sentence
Just watch Garrett Hedlund spectacular performance as the trouubled Billy Darley.
36
The Departed 2006,  R)
The Departed
208
37
Dick Tracy 1990,  PG)
38
Disturbia 2007,  PG-13)
39
Doomsday 2008,  R)
Doomsday
Such amazing set locations. It made me feel like I was in a world that had been decaying for 30+ years.
40
Eastern Promises 2007,  R)
41
8 Mile 2002,  R)
42
Face/Off 1997,  R)
43
The Fan 1996,  R)
44
Fargo 1996,  R)
Fargo
198
45
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
46
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
88
47
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
10
48
Final Destination 2000,  R)
49
Final Destination 2 2003,  R)
50
Four Brothers 2005,  R)
51
Freddy vs. Jason 2003,  R)
52
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
53
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
457
54
Gangs of New York 2002,  R)
55
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
56
The Girl Next Door 2004,  R)
57
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
151
58
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
1
59
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
19
60
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
282
61
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
6
62
Grandma's Boy 2006,  R)
63
Green Street Hooligans 2005,  R)
64
Half Baked 1998,  R)
65
Halloween 2007,  R)
Halloween
Watch out world! Rob Zombie's re-invention of the Halloween franchise is pure genius.
66
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
One of the best comedies that have come out in the last 10 years.
67
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
Doesn't live up to the quality of the first film. But has it a few hilarous moments as well.
68
Heat 1995,  R)
Heat
38
69
Hitman 2007,  R)
70
The Illusionist 2006,  PG-13)
71
Inside Man 2006,  R)
72
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
473
73
The Island 2005,  PG-13)
74
The Jackal 1997,  R)
75
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
Full Metal Jacket for the younger generation
76
The Kingdom 2007,  R)
77
Kingdom of Heaven 2005,  R)
78
King Arthur 2004,  PG-13)
79
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
450
80
Knockaround Guys 2001,  R)
81
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
82
The Longest Yard 2005,  PG-13)
83
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
24
84
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
54
85
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
34
86
Lord of War 2005,  R)
87
Lucky Number Slevin 2006,  R)
88
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
39
89
The Matrix Reloaded 2003,  R)
90
The Matrix Revolutions 2003,  R)
91
Miami Vice 2006,  R)
92
Minority Report 2002,  PG-13)
93
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
211














Fabulous love story.
94
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Brad and Angeline just spark chemistry among one another.
95
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
96
Never Back Down 2008,  PG-13)
Never Back Down
The new age karate kid.
97
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
228














A must see. I give it rave reviews.
98
Not Another Teen Movie 2001,  R)
99
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
500














This is the epitome of a caper film.
100
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
101
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
102
Old School 2003,  R)
Old School
All I gotta say is Snoop, Snoop a loop. We're going streaking through the quad. Come on bring your green hat.
103
The One 2001,  PG-13)
104
The Patriot 2000,  R)
105
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
371
106
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
475
107
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
108
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
Loved the ending
109
Point Break 1991,  R)
Point Break
197














5 stars 4 the dead presidents
110
Poolhall Junkies 2002,  R)
Poolhall Junkies
Check this film out.
111
Porky's 1981,  R)
112
Porky's II: The Next Day 1983,  R)
113
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
9
114
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
305
115
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
227
116
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Non stop action. Intense.
117
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
97
118
Revolver 2005,  R)
119
Road to Perdition 2002,  R)
120
Running Scared 2005,  R)
121
The Rock 1996,  R)
122
Rocky Balboa 2006,  PG)
123
Ronin 1998,  R)
124
Rounders 1998,  R)
Rounders
Blackjack. Wait what we're not playing blackjack that must be the movie 21. Well than all i gotta say is this movie is aRoyal Flush.
125
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
156














Best opening scene ever portrayed on film.
126
Saw 2004,  R)
Saw
499














Make sure you watch until the very end. It will blow you mind.
127
Scarface 1983,  R)
Scarface
284
128
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
134
129
Shoot 'Em Up 2007,  R)
130
The Siege 1998,  R)
The Siege
Scary acurrate preminition.
131
Sin City 2005,  R)
Sin City
274
132
61* 2001,  Unrated)
133
Smokin' Aces 2007,  R)
134
Snatch 2001,  R)
Snatch
466
135
Spun 2002,  R)
136
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
449
137
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
138
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
330
139
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
22
140
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
3
141
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
91
142
Street Kings 2008,  R)
143
Superbad 2007,  R)
Superbad
487
144
Super Troopers 2002,  R)
145
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
146
Swordfish 2001,  R)
147
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
17
148
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
149
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
150
300 2007,  R)
300
337
151
3:10 to Yuma 2007,  R)
152
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
153
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
455
154
Training Day 2001,  R)
155
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
309
156
Troy 2004,  R)
157
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
328
158
21 2008,  PG-13)
159
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
295
160
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
61
161
Varsity Blues 1999,  R)
162
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
418
163
Waist Deep 2006,  R)
164
Waiting 2005,  R)
165
War of the Worlds 2005,  PG-13)
166
Waterworld 1995,  PG-13)
167
We Own the Night 2007,  R)
168
Wedding Crashers 2005,  R)
169
In Bruges 2008,  R)
170
Sleepy Hollow 1999,  R)
171
The Strangers 2008,  R)
172
Wanted 2008,  R)
173
The Dark Knight 2008,  PG-13)
174
L.A. Confidential 1997,  R)
175
Once Upon a Time in America 1984,  R)
176
True Romance 1993,  R)
177
Death Race 2008,  R)
178
Pineapple Express 2008,  R)
179
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
180
Righteous Kill 2008,  R)
181
Max Payne 2008,  PG-13)
182
RocknRolla 2008,  R)
183
Layer Cake 2004,  R)
184
Pride and Glory 2008,  R)
185
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
186
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
187
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
188
The Hustler 1961,  Unrated)
189
Harsh Times 2006,  R)
190
Tombstone 1993,  R)
191
Young Guns 1988,  R)
192
Unforgiven 1992,  R)
193
Appaloosa 2008,  R)
194
The Spirit 2008,  PG-13)
195
Notorious 2009,  R)
196
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
197
Friday the 13th 2009,  R)
198
Watchmen 2009,  R)
199
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
200
Fighting 2009,  PG-13)
201
Fast & Furious 2009,  PG-13)
202
Blade Runner 1982,  R)
203
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
204
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
205
The Running Man 1987,  R)
206
The Fifth Element 1997,  PG-13)
207
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
208
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
209
Batman 1989,  PG-13)
210
Batman Returns 1992,  PG-13)
211
Batman Forever 1995,  PG-13)
212
Batman & Robin 1997,  PG-13)
213
Narc 2002,  R)
214
Ghostbusters 1984,  PG)
215
Ghostbusters 2 1989,  PG)
216
Carlito's Way 1993,  R)
217
Donnie Brasco 1997,  R)
218
Platoon 1986,  R)
219
Trick 'r Treat 2006,  R)
220
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
221
Public Enemies 2009,  R)
222
Inglourious Basterds 2009,  R)
223
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
224
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
225
Star Trek 2009,  PG-13)
226
The Tournament 2009,  R)
227
Gamer 2009,  R)
228
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
229
Smokin' Aces 2: Assassin's Ball 2009,  R)
230
Law Abiding Citizen 2009,  R)
231
H2: Halloween II 2009,  R)
232
Zombieland 2009,  R)
233
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
234
The Boondock Saints II: All Saints Day 2009,  R)
235
Bronson 2008,  R)
236
Avatar 2009,  PG-13)
237
The Warriors 1979,  R)
238
Mad Max 1979,  R)
239
The Road 2009,  R)
240
Brooklyn's Finest 2009,  R)
241
The Wolfman 2010,  R)
242
The Book of Eli 2010,  R)
243
From Paris with Love 2010,  R)
244
The Losers 2010,  PG-13)
245
The Terminator 1984,  R)
246
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
247
Escape from L.A. 1996,  R)
248
The Postman 1997,  PG-13)
249
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments