My Favorite Movies


  NickCoalNoir's Rating My Rating
1
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
"Don't be someone else's slogan because you are poetry."
2
300 2007,  R)
3
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Amazing.
4
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
"We're meant to die. It's what makes everything about us matter."
5
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
Alice: "If I had a world of my own, everything would be nonsense. Nothing would be what it is, because everything would be what it isn't. And contrary wise, what is, it wouldn't be. And what it wouldn't be, it would. You see?"
6
All Over Me 1996,  R)
All Over Me
Wonderful film. I really enjoyed it.
7
An American Haunting 2006,  PG-13)
An American Haunting
Possession Knows No Bounds

I absolutely adore this movie. When I saw it for the first time, Rachel Hurd-Wood's performance blew me away and the whole story was frightening and very interesting. This movie's in my Top 10 for sure. Betsy Bell's character was relatable to me and I understood her pain. The atmosphere and location are key and they were amazing. Another reason why I loved it so much was because I have a fondness for the 1800s and its simplicity.

"This will pass, Betsy."

All the actors did a wonderful job. An American Haunting is a movie that has stayed with me and I can watch it so many times and it never gets old.
8
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
"It was one of those days when it's a minute away from snowing and there's this electricity in the air, you can almost hear it. And this bag was, like, dancing with me. Like a little kid begging me to play with it. For fifteen minutes. And that's the day I knew there was this entire life behind things, and... this incredibly benevolent force, that wanted me to know there was no reason to be afraid, ever. Video's a poor excuse, I know. But it helps me remember... and I need to remember... Sometimes there's so much beauty in the world I feel like I can't take it, like my heart's going to cave in."



"... I guess I could be pretty pissed off about what happened to me... but it's hard to stay mad, when there's so much beauty in the world. Sometimes I feel like I'm seeing it all at once, and it's too much, my heart fills up like a balloon that's about to burst... And then I remember to relax, and stop trying to hold on to it, and then it flows through me like rain and I can't feel anything but gratitude for every single moment of my stupid little life... You have no idea what I'm talking about, I'm sure. But don't worry... you will someday."
9
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Pretty much the funniest movie I've ever seen!
10
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
There's so much I can say about this movie. I thought it was pure brilliant; the acting, the costumes, the graphics, everything. A movie like this doesn't come around too often.
11
Bereft 2004,  R)
12
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
Wow, what an amazing movie. Christina and Sam's performances in this were outstanding. Definitely one of my favorites.
13
Blue Crush 2002,  PG-13)
Blue Crush
This has been one of my favorites since it came out.
14
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
LOVE IT!
15
Brick 2006,  R)
16
Bully 2001,  R)
Bully
Ok, I must first start out by saying that this movie is not for everyone. It had great actors that drew you in. Knowing that it's based on a true story makes it even more disturbing. This movie was just amazing overall.
17
Candy 2005,  R)
Candy
Beautiful movie. It was damn near perfect in my eyes. RIP Heath, you are greatly missed.
18
Cast Away 2000,  PG-13)
19
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
AMAZING. This movie left me speechless.
20
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Awesome movie!
21
Enough 2002,  PG-13)
Enough
Revenge is a bitch. Great movie.
22
Fight Club 1999,  R)
23
Foxfire 1996,  R)
Foxfire
This was awesome. Much love to Angelina.
24
Gia 1998,  R)
Gia
Tragic story. RIP, Gia.
25
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Whoa, this movie is fucking brilliant.
26
Halloween 2007,  R)
Halloween
What can I say? Sheri was amazing, as per usual. I really enjoyed this movie. Kudos to you, Rob! :]
27
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
The girl in this movie is my new hero. Kick-ass movie.
28
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Hahaha, these guys are awesome.
29
King of California 2007,  PG-13)
King of California
"Catastrophe equals opportunity."

Ah, this was my kinda movie and I totally loved it for several reasons. It's hard to pinpoint them though. But a few of them were the whole atmosphere of it and, of course, the great acting. Michael Douglas plays an amazingly touching character and the ending is kinda bittersweet. Both Douglas and Evan Rachel Wood play a great pair. This movie definitely stuck with me for awhile. I highly recommend this.
30
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
Beautiful movie. What a lovely bedtime story. :]
31
Last Days 2005,  R)
Last Days
Ok ... this movie was brilliant. End of story.
32
Lolita 1997,  R)
Lolita
Very interesting movie. I haven't seen anything like it before. It was pretty good.
33
Mean Creek 2003,  R)
Mean Creek
Wow, what a great movie this was. The actors were amazing. I highly recommend Mean Creek.
34
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Wow, this was very confusing. But, with a little help from explainations on the internet, the theory I'm going with makes this movie pretty damn good. Everything (well, mostly everything) seems to fall into place.
35
North Country 2005,  R)
North Country
Charlize is a fab actress. This movie owns.
36
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
37
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
I am in love with this movie. It's so magical. Rachel is amazing in it. :]
38
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
Rachel McAdams! I will forever love this movie. =]
39
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Oh. My. God. This movie was just, wow. Requiem For A Dream was pure brilliance. My heart has never pounded so hard during a movie as it did with this one. Amazing<3.
40
Resident Evil 2002,  R)
41
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
42
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
43
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
I freaking loved this movie! One of my faves! =] <3
44
The Brave One 2007,  R)
The Brave One
This was an amazing movie to say the least. Jodie Foster is such a great actress. I couldn't see anyone else playing that character besides her.
45
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
Totally surprised me at the end, which I love.
46
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
One of my favorites, forever. <3 SMZ is love.
47
The Doors 1991,  R)
The Doors
Jim Morrison = poetic genius. 'Nuff said.
48
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
I loved so many things about this movie. I especially enjoyed the whole thing about your soul being an animal and always walking beside you. Brilliant.
49
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
One of my favorite movies, ever.
50
The Hitcher 2007,  R)
The Hitcher
Loved this movie! It was so fucking awesome. :]
51
The Legend of Lucy Keyes 2005,  R)
The Legend of Lucy Keyes
I really liked this one.
52
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
Kick-ass movie! Kelly Carlson<3
53
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Rachel McAdams! =]
54
The Quiet 2005,  R)
The Quiet
Amazing movie. I'm so glad I saw it.
55
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
This was one of the most artistic and creative movies I have ever seen. It's very refreshing. I highly recommend it.
56
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Awesome movie! Leatherface... =]
57
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
Such a moving film. I love it so much.
58
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
Yeahhh! I love TCM!
59
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
You have no idea how much I love this movie! Pure genius. <3 :]
60
Tideland 2005,  R)
Tideland
I fucking loved this movie. This movie is definitely not for everyone and you have to see things through a child's perspective to get it. This was such a refreshing movie and there's no others like it.
61
Trade 2007,  R)
Trade
Amazing but heartbreaking movie about human trafficking. People should be more aware that this happens in the United States too, not just in Third World countries.
62
Trapped 2002,  R)
Trapped
Fucking awesome movie. I love Charlize. :]
63
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Love it. <3
64
Up in Smoke 1978,  R)
65
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Johnny Cash is a legend and always will be. <3
66
What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole 2006,  Unrated)
What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole
Astonishing! Everyone should watch this movie ... seriously. If you have ever inquired about what your purpose of life may be and things like that, then you should definitely check this out.
67
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
Woodstock - 3 Days of Peace & Music
This was phenomenal. To be taken back to that time made me so happy. Hippies rock.
68
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
Wristcutters - A Love Story
I liked this movie ... a lot.
69
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
Eliza Dushku! =]
70
Fly Jefferson Airplane 2004,  Unrated)
Fly Jefferson Airplane
One of my favorite bands, ever. Beautiful, talented, amazing people.

<3

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments