Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nick675's Rating My Rating
1
50 First Dates 2004,  PG-13)
2
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
3
A Clockwork Orange 1971,  R)
4
American Beauty 1999,  R)
5
American History X 1998,  R)
6
Apocalypse Now 1979,  R)
7
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
8
Braveheart 1995,  R)
9
Clerks 1994,  R)
10
Clerks II 2006,  R)
11
Closer 2004,  R)
12
Collateral 2004,  R)
13
Constantine 2005,  R)
14
Dead Poets Society 1989,  PG)
15
Die Hard 1988,  R)
16
Dogma 1999,  R)
17
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
18
Finding Nemo 2003,  G)
19
Finding Neverland 2004,  PG)
20
Garden State 2004,  R)
21
Good Will Hunting 1997,  R)
22
GoodFellas 1990,  R)
23
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
24
High Fidelity 2000,  R)
25
Home Alone 1990,  PG)
26
I, Robot 2004,  PG-13)
27
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
28
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
29
Inside Man 2006,  R)
30
Jackass: Number Two 2006,  R)
31
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
32
Jurassic Park 1993,  PG-13)
33
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
34
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
35
King Kong 2005,  PG-13)
36
Little Miss Sunshine 2006,  R)
37
Mallrats 1995,  R)
38
Minority Report 2002,  PG-13)
39
Old School 2003,  R)
40
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
41
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
42
Saving Private Ryan 1998,  R)
43
Schindler's List 1993,  R)
44
Seven (Se7en) 1995,  R)
45
Shooter 2007,  R)
46
Shrek 2001,  PG)
47
Snakes on a Plane 2006,  R)
48
Spirited Away 2001,  PG)
49
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
50
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
51
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
52
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
53
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
54
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
55
Thank You For Smoking 2005,  R)
56
The Break-Up 2006,  PG-13)
57
The Departed 2006,  R)
58
The Fifth Element 1997,  PG-13)
59
The Goonies 1985,  PG)
60
The Incredibles 2004,  PG)
61
The Last Samurai 2003,  R)
62
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
63
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
64
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
65
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
66
Trainspotting 1996,  R)
67
V for Vendetta 2006,  R)
68
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
Hilarious. A bit weird and all over the place, but it works. And Robert Downey Jr. as Kirk Lazarus is brilliant! Oscar please!
69
Pulp Fiction 1994,  R)
70
Wedding Crashers 2005,  R)
71
Unbreakable 2000,  PG-13)
72
Memento 2000,  R)
73
Batman Begins 2005,  PG-13)
74
The Matrix 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments