My Favorite Movies


  NichtHeute's Rating My Rating
1
Brazil 1985,  R)
Brazil
One of my all-time favorites.
2
The Devils 1971,  R)
The Devils
I saw this movie without knowing anything about it except the director (who went on to make Tommy and Lair of the White Worm), and I was stunned by how good it was. One of the most critical views of the Catholic Church I've ever seen in a film (which got it into a lot of trouble when it was first released). This NEEDS to come out on DVD.
3
Europa Europa 1991,  R)
4
Happiness 1998,  NC-17)
Happiness
One of my personal favorites, and one of the most hilariously pessimistic views of heterosexual romantic relationships I've ever seen. "You think I'm pathetic. You think I'm shit. Well, I'm champagne. And YOU'RE shit."
5
The Holy Mountain 1973,  R)
The Holy Mountain
Some people have called it (and Jodorowsky's work in general) "pretentious," but this judgment overlooks its deliberate satire and absurdity.
6
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
David Lynch's best film, IMO, and one of my favorite movies, period. Really deserves multiple viewings to develop a real interpretation/appreciation. This film does what Lost Highway tried to do, but succeeds in a way that Lost Highway doesn't.
7
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
Much as I enjoyed Chicago, this is the film that should have won the Oscar that year.
8
The Ruling Class 1972,  PG)
The Ruling Class
Peter O'Toole was nominated for an Oscar for this role, yet almost nobody has heard of this film. I only know two other people who've seen it, and I was the one who showed it to one of them. Absurdist dark comedy criticizing the Church and the British class system--with random musical numbers.
9
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) 1975,  PG)
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.)
One of the most important movies of my life. I first saw it a few years ago and the expertly-depicted message struck home: if you expend too much time, energy, and emotion on someone who just plain isn't interested in you (no matter how he might have acted in the past), you will end up going batshit insane. Finally an honest film about the pain and trial of unrequited attraction and what happens when it goes too far.
10
A Very Long Engagement 2004,  R)
11
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Brad Pitt should have stuck with roles like this one.
12
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
13
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
14
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
The first time I saw this movie, I wasn't told it was a horror film . . . which is probably the best way to see it. See what happens to men who lie to women in order to get laid?
15
Barton Fink 1991,  R)
16
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
. . . Although a small handful of spit is NOT going to be sufficient lubricant for anal sex, let's face it.
17
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
18
A Clockwork Orange 1971,  R)
19
Crawlspace 1986,  R)
Crawlspace
Klaus Kinski plays a serial killer whose father was a Nazi doctor. This movie really hates people: I think there are maybe two or three sympathetic characters in the entire film. As a b-movie, it's a lot of fun. Directed by the guy who made Puppet Master and filmed in the same apartment as the movie Troll.
20
Dangerous Liaisons 1988,  R)
21
Dead Ringers 1988,  R)
22
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
23
Evita 1996,  PG)
Evita
Madonna is a terrible actress (Swept Away, anyone?), but was great in this film because she only has a handful of actual spoken lines: the rest is all singing. Doesn't try to idealize or demonize Eva Peron, but shows us that she was a flawed and complex woman.
24
The Exorcist III 1990,  R)
The Exorcist III
It's an amusing mix of good and cheesy horror film techniques. George C. Scott overacts to humorous effect. There's a dream sequence in a sort of waiting room to heaven, which I believe was set in Grand Central or a similar train station (with a famous basketball player as Death), and an extremely creepy Jesus statue that opens its eyes and STARES AT YOU. Not to mention the long, intense rants by Patient X.
25
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
26
Fellini Satyricon (Degenerates, The) ,  R)
27
Freaks 1932,  Unrated)
28
Gothic 1986,  R)
29
Grizzly Man 2005,  R)
Grizzly Man
Semi-intentional hilarity, Werner Herzog style. A lot of this movie is made of Treadwell's own unused footage, including a number of clips Treadwell doubtless never intended anyone to see: getting openly pissed off at a fox who stole his hat, demanding "God, Allah, Hindu floaty-thing" make it rain to feed the bears, complaining that he wished he were gay because it would be easier to get laid, even reverently touching a lump of fresh bear shit ("this was just in her butt!"). Herzog does love movies about determined, quixotic madmen in the wilderness.
30
Grey Gardens 1976,  PG)
31
The Hours 2002,  PG-13)
32
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
33
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Best of the trilogy, IMO.
34
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Great movie. It can be hard to pull off any sort of crime drama, let alone one with allusions to film noir, without making it too cheesy or macho. This film pulls it off.
35
Mahler 1974,  PG)
36
The Mansion of Madness (Edgar Allan Poe: Dr. Tarr's Torture Dungeon) 1972,  R)
37
Match Point 2005,  R)
38
Maurice 1987,  R)
39
Meet the Feebles 1989,  R)
Meet the Feebles
Before Wonder Showzen's misbehaving puppets, there was Meet the Feebles, about a Muppet-type show with loads of corruption behind the scenes. Peter Jackson directed this over a decade before Lord of the Rings.
40
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
41
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
42
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Tarantino's best film, that's all I have to say.
43
Quills 2000,  R)
44
Road to Perdition 2002,  R)
45
Rosemary's Baby 1968,  R)
46
The Rules of Attraction 2002,  R)
47
The Saddest Music in the World 2003,  R)
The Saddest Music in the World
I didn't know quite what to make of this when I first saw it, but on subsequent viewings it's become one of my favorites. The visual style is a near-perfect representation of early '30s cinema. With Isabella Rossellini as a legless beer baroness.
48
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
49
Secretary 2002,  R)
Secretary
One of those very rare movies that don't portray BDSM as something limited to serial killers, mindless sluts, laughable freaks, and perverts lurking in the shadows. It's emphasized that Lee stays in her situation because she CHOOSES to, not because she's being bullied or forced, and shows how her freedom to express her sexuality has made her stronger and more confident as a person. Also one of only a handful of movies I enjoy that could potentially be labeled "chick flicks."
50
Showgirls 1995,  NC-17)
Showgirls
Definitely a guilty pleasure kind of movie: not for all the nudity and such, because despite being a movie about topless dancing it's really not sexy at all (except those black leather outfits in one scene were kind of hot), but for its pure camp value. It's just fun to watch for the constant melodramatic cheese and really misguided attempts to be "sexy" and "daring" (see also: the pool scene).
51
Sid & Nancy 1986,  R)
52
Sideways 2004,  R)
Sideways
Alexander Payne's best movie yet, it doesn't try to apologize for or "fix" the flaws of its main characters: the cocky, aging dudebro who's marrying a much younger woman from a wealthy family and STILL wants to fuck around before the wedding, even with a plain, chunky waitress from a cheap restaurant; the quiet, insecure fellow who's prone to drinking too much to quell his anxieties, is still getting over the pain of his last relationship, and is intimidated by an attractive lady who's definitely into him. Some of the few movie characters who seem like real people.
53
Sin City 2005,  R)
Sin City
There was some cheesy acting on the part of people like whatsherface who was in 8 Mile, but all in all, great neo-noir.
54
Storytelling 2001,  R)
55
Stroszek 1977,  Unrated)
Stroszek
Poor Bruno is really a decent guy, but has spent much of his life in various institutions and now isn't very good at taking care of himself. A change of scenery doesn't really improve his life, but only changes the facade of his tormentors. This movie sort of reminds me of a modernized version of something by Kafka (who also wrote a tragicomic novel about a man seeking his fortune in "Amerika"). What is it with Herzog and chickens, anyway?
56
Super Size Me 2003,  PG-13)
Super Size Me
I greatly prefer Morgan Spurlock to Michael Moore: he seems much more genuine. Plus, this soundtrack includes a track by Wesley Willis.
57
Taxi Driver 1976,  R)
58
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
59
El Topo 1971,  Unrated)
60
Videodrome 1983,  R)
Videodrome
One of my favorites of Cronenberg's. Packs a LOT of ideas about television and media into a fairly short runtime.
61
The Wicker Man 1974,  R)
The Wicker Man
The pagan community was actually depicted as far more sympathetic than the Christian cop, who was shown as uptight and priggish.
62
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
The special effects look a little dated sometimes, but are still preferable to today's obvious CGI in my opinion. Man, that Uncle Frank is a sleazeball.
63
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2
Definitely more gory and surreal than the first Hellraiser. I like Julia better with the skin off. "What was on the agenda for today? Ah, yes . . . evisceration!"
64
Fitzcarraldo 1982,  PG)
65
My Best Fiend (Mein liebster Feind - Klaus Kinski) 1999,  Unrated)
66
Burden of Dreams 1982,  R)
67
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930,  Unrated)
Der Blaue Engel (The Blue Angel)
Einen Mann, einen RICHTigen Mann!
68
Belle de jour 2002,  R)
Belle de jour
A young, gorgeous Catherine Deneuve plays a frustrated housewife whose loving yet bland husband can't satisfy her hidden masochistic streak. From the very first scene, we're left wondering how much of the film is real and how much is Severine's fantasy; when she considers and begins work at the brothel, she shows a realistic hesitancy about enacting her fantasies that's quite a contrast to today's just-get-drunk-and-fuck-someone attitude toward young people's sexuality. I would have left boring, bougeois Pierre for that creepy-sexy Marcel any day, but I arguably have bad taste in men.
69
No Country for Old Men 2007,  R)
70
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
71
Buffalo 66 1998,  R)
Buffalo 66
I saw Brown Bunny first and fully expected to hate Buffalo '66 based on my loathing of that other film. I was very pleasantly surprised.
72
Ed Wood 1994,  R)
73
Miller's Crossing 1990,  R)
74
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Knowing the premise was about saving the world's only pregnant woman, I was worried this would be full of that OMGZ TEH BAYBEEZ R PRESHUS sentimentality that has marred and even outright ruined otherwise-perfectly good movies. Fortunately there was very little of that here (beyond a few mentions of Theo's dead son and a montage of children's laughter at the start of the end credits), and the worldwide epidemic of infertility was portrayed as more of a symptom of a civilization in decline than some nostalgic heavy-handed prattle about "appreciating the sound of little children's voices". This was also a small miracle of cinematography: there were certain Soy Cuba-esque scenes that must have been an all-out pain in the ass to choreograph, but the end result was well worth it: there's more of an authentic feeling of danger in combat as the camera follows Clive Owen dodging guerrillas' bullets for five uninterrupted minutes than in something like, say, that opening sequence in Gangs of New York with its almost MTV-style editing.
75
Chinatown 1974,  R)
76
There Will Be Blood 2007,  R)
77
Funny Games 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments