My Favorite Movies


  niccha03's Rating My Rating
1
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
most favorite one!!!
2
Crash 2005,  R)
Crash
great story, simply great movie!!
3
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
luv this movie...nice effect
4
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
grreeaattt for dance movie!
5
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman)
magnificently stunning movie!!
Touch to deep inside our humanity!
6
Dreams 1990,  PG)
Dreams
great mise en shot and mise en scene!
7
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
8
Juno 2007,  PG-13)
9
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
10
A Walk to Remember 2002,  PG)
11
Serendipity 2001,  PG-13)
12
Tears of the Sun 2003,  R)
13
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
romantic!!!
14
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
romantic
15
Baraka 1993,  Unrated)
Baraka
great documentary movie!!!
16
Heung joh chow heung yau chow (Turn Left, Turn Right) 2003,  Unrated)
Heung joh chow heung yau chow (Turn Left, Turn Right)
My first best Chinese movie that I like in idea of the story...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments