Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nguengo's Rating My Rating
1
Saw Rebirth 2005,  Unrated)
Saw Rebirth
good
2
Shutter 2008,  PG-13)
Shutter
horrible
3
Shutter Island 2010,  R)
Shutter Island
good
4
Shutter (They Are Around Us) 2005,  R)
Shutter (They Are Around Us)
very good
5
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D)
very very good
6
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
Vampire Hunter D - Bloodlust
very good
7
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
incredible
8
A Life Less Ordinary 1997,  R)
A Life Less Ordinary
waw very good
9
Crash 1996,  NC-17)
Crash
good
10
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
11
The Deer Hunter 1978,  R)
12
The Crocodile Hunter - Collision Course 2002,  PG)
13
Little Black Book 2004,  PG-13)
14
Planet of the Apes 1968,  G)
15
Thirteen 2002,  R)
16
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
17
Storm Seekers (Hurricane Hunter) 2008,  Unrated)
18
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
very good
19
Roxy Hunter and the Secret of the Shaman 2008,  Unrated)
Roxy Hunter and the Secret of the Shaman
good
20
The Square 2009,  R)
21
Lake City 2008,  R)
Lake City
good
22
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
very very good
23
Alberta Hunter: My Castle's Rockin' 1988,  Unrated)
24
The Incredibles 2004,  PG)
25
Buy the Ticket, Take the Ride: Hunter S. Thompson on Film 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments