Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ngatiislam's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
Fight Club 1999,  R)
3
Sweet November 2001,  PG-13)
4
The Patriot 2000,  R)
5
The Other Sister 1999,  PG-13)
6
Saving Private Ryan 1998,  R)
7
Payback 1999,  R)
8
You've Got Mail 1998,  PG)
9
Conspiracy Theory 1997,  R)
10
Lethal Weapon 1987,  R)
11
Hamlet 1990,  PG)
12
Lethal Weapon 4 1998,  R)
13
Lethal Weapon 3 1992,  R)
14
Lethal Weapon 2 1989,  R)
15
Lara Croft - Lethal and Loaded 2001,  Unrated)
16
The Italian Job 2003,  PG-13)
17
Mighty Joe Young 1998,  PG)
18
The Green Mile 1999,  R)
19
The Terminal 2004,  PG-13)
20
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
21
Cast Away 2000,  PG-13)
22
Forrest Gump 1994,  PG-13)
23
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
24
Top Gun 1986,  PG)
25
The Untouchables 1987,  R)
26
The Godfather, Part II 1974,  R)
27
Ronin 1998,  R)
28
Meet the Parents 2000,  PG-13)
29
Analyze This 1999,  R)
30
Showtime 2002,  PG-13)
31
Analyze That 2002,  R)
32
Hide and Seek 2005,  R)
33
The Score 2001,  R)
34
French Kiss 1995,  PG-13)
35
City of Angels 1998,  PG-13)
36
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
37
Final Destination 3 2006,  R)
38
The Family Man 2000,  PG-13)
39
Matchstick Men 2003,  PG-13)
40
Snake Eyes 1998,  R)
41
The Wicker Man 2006,  PG-13)
42
Lord of War 2005,  R)
43
The Weather Man 2005,  R)
44
The Rock 1996,  R)
45
Face/Off 1997,  R)
46
Con Air 1997,  R)
47
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
48
National Treasure 2004,  PG)
49
Road to Perdition 2002,  R)
50
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
51
The Departed 2006,  R)
52
The Descent 2005,  R)
53
The Grudge 2004,  PG-13)
54
The Grudge 2 2006,  PG-13)
55
The Omen 2006,  R)
56
The Last Samurai 2003,  R)
57
Rain Man 1988,  R)
58
Minority Report 2002,  PG-13)
59
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
60
War of the Worlds 2005,  PG-13)
61
Collateral 2004,  R)
62
Jerry Maguire 1996,  R)
63
Mission Impossible 1996,  PG-13)
64
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
65
Interview with the Vampire 1994,  R)
66
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
67
Wrong Turn 2003,  R)
68
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
69
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
70
Bad Boys II 2003,  R)
71
Wild Wild West 1999,  PG-13)
72
Men in Black II 2002,  PG-13)
73
Ali 2001,  R)
74
Bad Boys 1995,  R)
75
Men in Black 1997,  PG-13)
76
I, Robot 2004,  PG-13)
77
Independence Day 1996,  PG-13)
78
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
79
Dangerous Minds 1995,  R)
80
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
81
Ice Age 2002,  PG)
82
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
83
Scream 1996,  R)
84
Scream 3 2000,  R)
85
Scream 2 1997,  R)
86
Spider-Man 2002,  PG-13)
87
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
88
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
89
The Bone Collector 1999,  R)
90
Out of Time 2003,  PG-13)
91
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
92
Thelma & Louise 1991,  R)
93
Babel 2006,  R)
94
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
95
Troy 2004,  R)
96
Snatch 2001,  R)
97
Seven (Se7en) 1995,  R)
98
Gladiator 1992,  R)
99
Rumor Has It 2005,  PG-13)
100
Honey 2003,  PG-13)
101
Fantastic Four 2005,  PG-13)
102
Sin City 2005,  R)
103
Into the Blue 2005,  PG-13)
104
Chain Reaction 1996,  PG-13)
105
Constantine 2005,  R)
106
Point Break 1991,  R)
107
Speed 1994,  R)
108
The Matrix 1999,  R)
109
The Matrix Reloaded 2003,  R)
110
Panic Room 2002,  R)
111
Stay Alive 2006,  PG-13)
112
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
113
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
114
Deepwater 2005,  R)
115
King Kong 2005,  PG-13)
116
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
117
Black Hawk Down 2001,  R)
118
School of Rock 2003,  PG-13)
119
The Lion King 1994,  G)
120
Toy Story 1995,  G)
121
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
122
Lady in the Water 2006,  PG-13)
123
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
124
The Mask 1994,  PG-13)
125
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
126
The Whole Nine Yards 2000,  R)
127
Half Past Dead 2002,  PG-13)
128
American History X 1998,  R)
129
The Illusionist 2006,  PG-13)
130
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
131
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
132
Maximum Risk 1996,  R)
133
Pulse 2006,  PG-13)
134
Instinct 1999,  R)
135
Basic Instinct 1992,  R)
136
Dog Soldiers 2002,  R)
137
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
138
The Lord of the Rings 1978,  PG)
139
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
140
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
141
The Passion of the Christ 2004,  R)
142
Phone Booth 2003,  R)
143
Scary Movie 2000,  R)
144
The 13th Warrior 1999,  R)
145
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
146
Liar Liar 1997,  PG-13)
147
Blade 1998,  R)
148
Blade II 2002,  R)
149
Blade: Trinity 2004,  R)
150
The Terminator 1984,  R)
151
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
152
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
153
Overboard 1987,  PG)
154
Assassins 1995,  R)
155
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
156
Big 1988,  PG)
157
Predator 1987,  R)
158
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
159
Predator 2 1990,  R)
160
Free Willy 1993,  PG)
161
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
162
Chicken Little 2005,  G)
163
Money Talks 1997,  R)
164
Money Train 1995,  R)
165
Four Brothers 2005,  R)
166
A Perfect Murder 1998,  R)
167
Flightplan 2005,  PG-13)
168
The Specialist 1994,  R)
169
First Knight 1995,  PG-13)
170
Black Knight 2001,  PG-13)
171
Munich 2005,  R)
172
Outbreak 1995,  R)
173
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
174
The Ring 2002,  PG-13)
175
The Ring Two 2005,  PG-13)
176
Broken Arrow 1996,  R)
177
Curly Sue 1991,  PG)
178
Timecop 1994,  R)
179
Timecop 2 2003,  R)
180
Syriana 2005,  R)
181
Passenger 57 1992,  R)
182
The Negotiator 1998,  R)
183
Murder at 1600 1997,  R)
184
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
185
Godzilla 1998,  PG-13)
186
Snakes on a Plane 2006,  R)
187
16 Blocks 2006,  PG-13)
188
Alien 1979,  R)
189
Alien Resurrection 1997,  R)
190
Alien3 1992,  R)
191
Dirty 2005,  R)
192
Blood Diamond 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments