My Favorite Movies


  NforNorberto's Rating My Rating
1
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
2
300 2007,  R)
3
A Walk to Remember 2002,  PG)
4
Alexander 2004,  R)
5
American History X 1998,  R)
6
American Psycho 2000,  R)
7
Annapolis 2006,  PG-13)
8
Armageddon 1998,  PG-13)
9
Batman Begins 2005,  PG-13)
10
Blade 1998,  R)
11
Blade II 2002,  R)
12
Blade: Trinity 2004,  R)
13
Black Hawk Down 2001,  R)
14
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Every man dies, not every man really lives. Spectacular movie, well directed.
15
Commando 1985,  R)
16
Con Air 1997,  R)
17
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
Deja Vu! Great movie, makes you guess constantly about what's going to happen next. Denzel once again proves to be one of the best actors of all times, Val Kilmer did a great job too.
18
Donnie Darko 2001,  R)
19
Face/Off 1997,  R)
20
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
21
The Fifth Element 1997,  PG-13)
22
Fight Club 1999,  R)
23
Gladiator 2000,  R)
24
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
25
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
28
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
30
The Illusionist 2006,  PG-13)
31
Inside Man 2006,  R)
32
Iron Man 2008,  PG-13)
33
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
34
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
35
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
36
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
37
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
38
Lord of War 2005,  R)
39
Man on Fire 2004,  R)
40
The Notebook 2004,  PG-13)
41
The Passion of the Christ 2004,  R)
42
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
43
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
44
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
45
The Punisher 2004,  R)
46
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
47
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
48
Rambo III 1988,  R)
49
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Live for nothing, or die for something. Totally the best Rambo ever! Bloody, full of action and a great critic for society.
50
Resident Evil 2002,  R)
51
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
52
Rocky 1976,  PG)
53
Rocky II 1979,  PG)
54
Rocky III 1982,  PG)
55
Rocky IV 1985,  PG)
56
Saw 2004,  R)
57
Saw II 2005,  R)
58
Saw III 2006,  R)
Saw III
A total masterpiece the best of the Saw movies, great ending ... it was worth waiting a hole year for the release.
59
Saw IV 2007,  R)
60
Seven (Se7en) 1995,  R)
61
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
62
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
63
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
64
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
65
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
66
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
67
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
68
The Terminator 1984,  R)
69
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
70
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
71
Toy Story 1995,  G)
72
Transformers 2007,  PG-13)
73
The Transporter 2002,  PG-13)
74
Troy 2004,  R)
75
Underworld 2003,  R)
76
Underworld: Evolution 2006,  R)
77
V for Vendetta 2006,  R)
78
X-Men 2000,  PG-13)
79
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
80
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments