My Favorite Movies


  nezmike's Rating My Rating
1
Heathers 1988,  R)
Heathers
Probably one of Christian's better movies...
2
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
script sucked acting horrible... the only high point of the movie is Jonathan Davis singing...
3
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
stealing cars or having sex???? hhhhmmmmm how about both at the same time....
4
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
5
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
one of the most funniest movies of all time...
6
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
excellent movie about friendship i've seen in years...
7
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
good action flick...
8
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
The Mothman Prophecies
done really good...
9
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
won't happen in our time...
10
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
Tomorrow Never Dies
i want a BMW like the one he has... would make the commute so much better...
11
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
classic Mel Broooks... spoofying all space shows...
12
Lake Placid 1999,  R)
Lake Placid
funny meets big croc... hilarity to come about...
13
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
hope my future in-laws are never like this...
14
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
almost as good as 'meet the parents'
15
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
angelina is just so hot...
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
exploding things... may the force be with you always...
17
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
way to drive a mini...
18
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
need to see it again...
19
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
excellent movie... good acting and good script...
20
The Rock 1996,  R)
The Rock
sure connery isn't 007...
21
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
one of the best movies Adam did...
22
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
good sfx..
23
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
better sfxand story line
24
Blade 1998,  R)
Blade
who said vampires could kill one another???
25
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
ru really there??? or is it an illusion???
26
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
ok... i might be the one... maybe not... i dk...
27
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
time to put the smack down on Agent Smith....
28
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
one of the best parts is when the slaves get the drivers to sing the slaves' songs...
29
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
"Maybe this is as good as it gets!!!!"
30
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
classic spagetti western...
31
In Good Company 2004,  PG-13)
In Good Company
really good flick... just a feel good one...
32
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
they don't exist... ok they do but i won't say where their homebase is at...
33
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
Great movie... The Rock's not the best actor but the message is the best...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments