My Favorite Movies
Being reworked as things fall out of favour, new films appear etc. In truth, I can't really say that I have favourites. I have films I like more than others in my collection, but this doesn't mean that I'll watch it all the time.
| newvogueravyn's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 2 |
Ashura-jô no hitomi 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Ringu (Ring) 1998, Unrated)
I love this series. It's a great adaptation of Koji Suzuki novel, with just enough details changed to make it fresh. Plus, the way 'the video' is shot looks like any home movie at the time, rather authentic. |
|
| 4 |
Ju-on: The Grudge 2003, R) |
|
| 5 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 6 |
My Neighbor Totoro 1988, G) |
|
| 7 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 8 |
The Prophecy 1995, R) |
|
| 9 |
The Prophecy 3: The Ascent 2000, R) |
|
| 10 |
Dark Water 2002, PG-13) |
|
| 11 |
Suspiria 1977, R) |
|
| 12 |
Dangerous Liaisons 1988, R) |
|
| 13 |
Inhyeongsa (The Doll Master) 2004, Unrated) |
|
| 14 |
Pride and Prejudice , Unrated) |
|
| 15 |
Carrie 1976, R) |
|
| 16 |
Hackers 1995, PG-13) |
|
| 17 |
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985, Unrated) |
|
| 18 |
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004, R) |
|
| 19 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 20 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R)
I admit I wasn't suprised that I loved it. It had all the ingredients. Some people get put off by musicals, I like singing in random places. And okay, Mr. Depp is no (insert bland, warbling male pop singer's name here), but he had a kind of rock styling that the role demands (a bit like Butler's Phantom). |
|
| 21 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 22 |
Session 9 2001, R) |
|
| 23 |
Repo! The Genetic Opera 2008, R)
Unsurprisingly, it appears I was part of this film's target audience. A musical for the industrial music generation; it looks great, and the plot is interesting with some real black humour, but the songs can be a bit hit and miss (my favourite was axed from the main film, which is a bit of a shame). I could write an essay on its treatment of 'the death of the real'. It's definitely a grower, but if you're not really into rock/industrial music, or unusual musicals then it may not be for you. Sure, there is gore, but horror fans aren't necessarily going to get the body part orgy they were hoping for. |
|
| 24 |
Vampire Circus 1971, PG) |
|
| 25 |
Interview with the Vampire 1994, R)
Fantastic adaptation of an Anne Rice novel (way better than Queen of the Damned). You wouldn't think Brad Pitt and Tom Cruise could pull it off, but they can. My only fault is with Antonio Banderas - he's a brilliant actor but the character is meant to be very young. This doesn't really harm the film if you take it on its own, but a hardcore fan of the novels might find it difficult to adjust from the previous portrayal. |
|
| 26 |
Howl's Moving Castle 2005, PG)
I think this just ousted My Neighbour Totoro as my favourite Studio Ghibli film. It looks beautiful (well, mostly) and at times is unashamedly romantic. However, after reading the book (yes I know it's a children's book, but so what?) I think I prefer the less political plotline to this one, though it's still excellent. |
|
| 27 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 28 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 29 |
Countess Dracula 1972, PG) |
|
| 30 |
Merlin 1998, PG) |
|
| 31 |
The Vampire Lovers 1970, R) |





























