Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  newsstudy's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
2
2
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
37
3
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
34
4
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
36
5
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
31
6
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
35
7
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
30
8
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
29
9
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
33
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
28
11
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
32
12
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
26
13
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
27
14
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
25
15
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
24
16
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
22
17
Sin City 2005,  R)
Sin City
23
18
Saw II 2005,  R)
Saw II
20
19
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
21
20
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
19
21
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
18
22
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
15
23
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
17
24
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
16
25
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
14
26
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
13
27
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
12
28
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
11
29
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
10
30
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
8
31
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
7
32
Rocky 1976,  PG)
Rocky
9
33
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
6
34
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
5
35
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
4
36
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
3
37
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
38
Inventing the Abbotts 1997,  R)
39
Empire Records 1995,  PG-13)
40
One Night at McCool's 2001,  R)
41
Lonesome Jim 2005,  R)
42
Armageddon 1998,  PG-13)
43
Cookie's Fortune 1999,  PG-13)
44
Reign Over Me 2007,  R)
45
Onegin 1999,  R)
46
That Thing You Do! 1996,  PG)
47
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
48
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) 1973,  PG)
49
Kristin Lavransdatter 1995,  Unrated)
50
Persona 1966,  Unrated)
51
Faithless 2000,  R)
52
Hour of the Wolf (Vargtimmen) 1968,  Unrated)
53
Skammen (Shame) 1968,  R)
54
The Ant Bully 2006,  PG)
55
Saraband 2003,  R)
56
Lewis and Clark: Great Journey West 2004,  Unrated)
57
Klay World: Off the Table 2005,  Unrated)
58
Lumière and Company 1995,  Unrated)
59
Adventures of Captain Marvel 1941,  Unrated)
60
Night of the Blood Beast (The Creature from Galaxy 27) 1958,  Unrated)
61
Princess 2012,  Unrated)
62
Höstsonaten (Autumn Sonata) 1978,  R)
63
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
64
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
65
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself 2002,  Unrated)
66
Titanic 1953,  Unrated)
67
Titanic 1943,  Unrated)
68
Raise the Titanic 1980,  PG)
69
Titanic Revealed 2004,  Unrated)
70
Titanic 1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments