Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Newpop's Rating My Rating
1
The Fall 2006,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
Mulholland Drive 2001,  R)
4
Little Miss Sunshine 2006,  R)
5
Fight Club 1999,  R)
6
Oldboy 2004,  R)
7
Donnie Darko 2001,  R)
8
No Country for Old Men 2007,  R)
9
The Proposition 2005,  R)
The Proposition
I didn't know this movie so i didn't know what to expect, but it was such a really big surprise! I call this a masterpiece even if there is some flaws. Everything is genius, it's the perfect mix of violence, beauty and moral. Great cast, great soundtrack (even if i wouldn't have chosen this final track for the credits), great landscape, great directing and great story! A must-see!
/Je ne connaissais pas ce film, donc je ne savais pas à quoi m'attendre, et ce fut une véritable surprise! Selon moi, c'est un chef d'?uvre, même s'il demeure quelques défauts. Tout est absolument génial, c'est le mélange parfait de violence, de beauté et de morale. Excellent casting, superbe bande-originale (même si j'aurais choisi une autre chanson de fin pour le générique), de magnifiques paysages, une réalisation exemplaire et une bonne histoire. A voir absolument!/
10
Lost In Translation 2003,  R)
11
Babel 2006,  R)
12
Gran Torino 2008,  R)
13
Crash 2005,  R)
14
Fantasia 1940,  G)
15
Le Roi et l'oiseau (The King and the Mockingbird) 2003,  Unrated)
16
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments