My Favorite Movies


  nermeenasaleh's Rating My Rating
1
Spider-Man Strikes Back (Spiderman: The Deadly Dust) 1978,  Unrated)
2
The Man in the Iron Mask 1977,  R)
3
The Mask 1994,  PG-13)
4
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
5
Son of the Mask 2005,  PG)
6
Queen of the Damned 2002,  R)
7
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
8
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
9
The Last Warrior (The Last Patrol) 2000,  PG-13)
10
Shall We Dance 2004,  PG-13)
11
Dance with Me 1998,  PG)
12
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
13
Hostage 2005,  R)
14
Elektra 2005,  PG-13)
15
Angel Eyes 2001,  R)
16
The Fog 2005,  PG-13)
17
How High 2001,  R)
18
Kingdom of Heaven 2005,  R)
19
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
20
Hide and Seek 2005,  R)
21
Constantine 2005,  R)
22
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
23
Batman Begins 2005,  PG-13)
24
Batman Returns 1992,  PG-13)
25
Batman (1966) ,  Unrated)
26
Batman & Robin 1997,  PG-13)
27
Batman 1989,  PG-13)
28
Batman Forever 1995,  PG-13)
29
The Batman vs Dracula: The Animated Movie 2005,  PG)
30
Darkness 2004,  PG-13)
31
Dark Water 2002,  PG-13)
32
Dark Water 2005,  PG-13)
33
The Ring 2002,  PG-13)
34
The Ring Two 2005,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
36
The Medallion 2003,  PG-13)
37
Cube Zero 2004,  R)
38
Freaky Friday 2003,  PG)
39
Ghost Lake 2004,  R)
40
Ghost 1990,  PG-13)
41
Ghost Ship 2002,  R)
42
Ghost Dad 1990,  PG)
43
King's Ransom 2005,  PG-13)
44
The Cave 2005,  PG-13)
45
King Kong 2005,  PG-13)
46
The Legend of Zorro 2005,  PG)
47
The Descent 2005,  R)
48
Garfield - The Movie 2004,  PG)
49
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
50
Superman Returns 2006,  PG-13)
51
Superman 1978,  PG)
52
Superman II 1981,  PG)
53
Superman III 1983,  PG)
54
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
55
Batman - Return to the Batcave 2003,  Unrated)
56
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
57
Batman: The Movie 1966,  PG)
58
Scooby Doo Meets Batman 2002,  Unrated)
59
Batman Beyond - The Movie 1999,  Unrated)
60
Batman - Mystery of the Batwoman 2003,  PG)
61
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
62
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
63
A Problem with Fear 2003,  Unrated)
64
When Harry Met Sally 1989,  R)
65
The Matrix 1999,  R)
66
The Matrix Revolutions 2003,  R)
67
The Matrix Reloaded 2003,  R)
68
Out for a Kill 2003,  R)
69
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
70
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
71
Nizhalkkuthu (Shadow Kill) 2002,  Unrated)
72
Tough to Kill (Duri a morire) 1978,  Unrated)
73
Jason X 2001,  R)
74
Freddy vs. Jason 2003,  R)
75
The Grudge 2004,  PG-13)
76
Shadow Company 2007,  Unrated)
77
Home Alone 1990,  PG)
78
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
79
Home Alone 3 1997,  PG)
80
Home Alone 4 2002,  Unrated)
81
Alone in the Dark 2005,  R)
82
Alone 2002,  R)
83
The Replacement Killers 1998,  R)
84
The Road Killers 1994,  R)
85
Amanti d'oltretomba (Nightmare Castle) (Lovers Beyond the Tomb) (The Faceless Monster) 2005,  R)
86
The Scorpion King 2002,  PG-13)
87
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
88
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
89
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
90
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
91
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
92
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
93
Get Over It 2001,  PG-13)
94
Spy Kids 2001,  PG)
95
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
96
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
97
Spy Hard 1996,  PG-13)
98
I Spy 2002,  PG-13)
99
The Terminator 1984,  R)
100
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
101
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
102
An American Werewolf in London 1981,  R)
103
El Lobo (Wolf) 2004,  R)
104
Frankenstein Meets the Wolf Man 1942,  Unrated)
105
Cry Wolf 2005,  PG-13)
106
Shadow Of The Wolf 1992,  PG-13)
107
Never Cry Wolf 1983,  PG)
108
She-Wolf of London (The Curse of the Allenbys) 1946,  Unrated)
109
10th and Wolf 2006,  R)
110
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
111
Biker Boyz 2003,  PG-13)
112
The Time Machine 2002,  PG-13)
113
Death Machine 1994,  R)
114
Stigmata 1999,  R)
115
Léon (The Professional) 1994,  R)
116
The Crow - Salvation 2000,  R)
117
The Crow 1994,  R)
118
The Game 1997,  R)
119
End Game 2006,  R)
120
The Heart of the Game 2005,  PG-13)
121
The Game of Their Lives 2005,  PG)
122
Revolver 2005,  R)
123
Keep Your Distance 2004,  R)
124
The Mummy 1999,  PG-13)
125
The Mummy 1932,  Unrated)
126
Tale of the Mummy 1999,  R)
127
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
128
The Grudge 2 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments