My Favorite Movies


  Nep7's Rating My Rating
1
Smoke 1995,  R)
2
Seven (Se7en) 1995,  R)
3
The Matrix 1999,  R)
4
Blade Runner 1982,  R)
5
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
6
The Decalogue 1988,  Unrated)
7
L.A. Confidential 1997,  R)
8
The Thin Red Line 1998,  R)
9
Dangerous Liaisons 1988,  R)
10
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
11
All About Eve 1950,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
13
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
14
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
15
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
16
Serenity 2005,  PG-13)
17
Inland Empire 2006,  R)
18
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
19
The Age of Innocence 1993,  PG)
20
The Getaway 1972,  R)
21
The Karate Kid 1984,  PG)
22
The Prestige 2006,  PG-13)
23
The Machinist 2003,  R)
24
Breaking the Waves 1996,  R)
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
26
Mulholland Drive 2001,  R)
27
Good Will Hunting 1997,  R)
28
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
29
Unforgiven 1992,  R)
30
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
31
Secrets & Lies 1996,  R)
32
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
33
All the President's Men 1976,  PG)
34
Henry V 1989,  PG-13)
35
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
36
East of Eden 1955,  PG)
37
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
38
Giant 1956,  G)
39
Thelma & Louise 1991,  R)
40
Before Sunset 2004,  R)
41
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
42
sex, lies, and videotape 1989,  R)
43
On Golden Pond 1981,  PG)
44
My Own Private Idaho 1991,  R)
45
Heartbreak Ridge 1986,  R)
46
Reality Bites 1994,  PG-13)
47
The Princess Bride 1987,  PG)
48
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
49
Notre Musique 2004,  Unrated)
50
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
51
The Graduate 1967,  PG)
52
Rain Man 1988,  R)
53
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
54
Donnie Brasco 1997,  R)
55
Rebecca 1940,  Unrated)
56
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
57
Little Women 1994,  PG)
58
Running on Empty 1988,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments