My Favorite Movies


  1. Neonoir
  2. Naida

the chosen ones <3

  Neonoir's Rating My Rating
1
El Topo 1971,  Unrated)
2
The Holy Mountain 1973,  R)
3
Mesto na zemle (A Place in the World) (A Place on Earth) 2001,  Unrated)
Mesto na zemle (A Place in the World) (A Place on Earth)
disturbing, naturalistic and powerful.
4
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
this is it.
5
The Lives of Others 2006,  R)
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
because it fills your heart with hope.
7
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
grandeur et decadence.
8
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
Das Boot (The Boat)
wwII from another point of view.
9
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
The Unbearable Lightness of Being
what do you get when you put existentialism in a decent, eroticised atmosphere? right, this movie. everytime i reach the end of it, i cry like a child, whose lolly's been stolen.
10
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever)
it's shocking and it's still happening around us.
11
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) 1998,  R)
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95)
the dogma 95 story :)
12
Hål i mitt hjärta, Ett (A Hole In My Heart) 2004,  Unrated)
Hål i mitt hjärta, Ett (A Hole In My Heart)
for the majority a nightmare and probably trash, for some of us a cinematic delicacy, that shows again why lukas moodysson is the future of european cinema. "a hole in my heart" is gripping reality, mixed with dream sequences. simply an exploration of perverted passions. nota bene: human's perverted passions.
13
Repulsion 1965,  Unrated)
Repulsion
fantastic soundtrack, great actress, breath-taking screenplay... this movie is the incarnation of misanthropy.
14
The Testament Of Dr. Mabuse 1933,  Unrated)
15
Kostnice (The Ossuary) 1970,  Unrated)
16
Pi 1998,  R)
17
Das Weiße Rauschen (The White Sound) 2002,  Unrated)
18
The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore) 2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments