My Favorite Movies


  1. neonesh
  2. ganesh

Give list a short description

  neonesh's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
3
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
4
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
5
The Matrix 1999,  R)
6
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
wachowski's ROCK!!!!!!!!!!!
7
The Matrix Revolutions 2003,  R)
8
Gladiator 1992,  R)
9
Black Hawk Down 2001,  R)
10
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
11
The Good German 2006,  R)
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
13
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
14
The Truman Show 1998,  PG)
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
October Sky 1999,  PG)
October Sky
a film which wud inspire even the laziest crap to do something useful in their life
19
Taare Zameen Par 2007,  PG)
20
The Kingdom 2007,  R)
21
Syriana 2005,  R)
22
The Constant Gardener 2005,  R)
23
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
24
Schindler's List 1993,  R)
25
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
26
The Thin Red Line 1998,  R)
27
Flags of Our Fathers 2006,  R)
28
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
29
Enemy of the State 1998,  R)
30
The Italian Job 2003,  PG-13)
31
Blood Diamond 2006,  R)
32
The Last King of Scotland 2006,  R)
33
Omkara 2006,  Unrated)
34
Being Cyrus 2005,  Unrated)
35
You've Got Mail 1998,  PG)
36
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
37
I.Q. 1994,  PG)
38
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
39
Saving Private Ryan 1998,  R)
40
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
41
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
42
Radio 2003,  PG)
43
Déjà Vu 2006,  PG-13)
44
V for Vendetta 2006,  R)
45
The Terminal 2004,  PG-13)
46
Cast Away 2000,  PG-13)
47
Forrest Gump 1994,  PG-13)
48
I Heart Huckabees 2004,  R)
49
Love Actually 2003,  R)
50
Speed 1994,  R)
51
Face/Off 1997,  R)
52
Ed Wood 1994,  R)
53
Vettaiyadu Villaiyadu 2006,  Unrated)
Vettaiyadu Villaiyadu
even though there's a lil' bit of "murder by numbers "in it, it makes a good movie to watch
54
Sachein 2005,  Unrated)
55
Glory Road 2006,  PG)
Glory Road
the thing that i loved in this movie was the cinematography.and the film was awesome too
56
Ghillli 2004,  Unrated)
Ghillli
one of the highest grosser in tamil movies....................
57
Hancock 2008,  PG-13)
Hancock
could have worked more on hancock's origin
58
Minority Report 2002,  PG-13)
59
The Island 2005,  PG-13)
60
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
61
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
62
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
63
U.S. Marshals 1998,  R)
64
The Fugitive 1993,  PG-13)
65
8 Mile 2002,  R)
66
Pulp Fiction 1994,  R)
67
Reservoir Dogs 1992,  R)
68
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
69
The Mexican 2001,  R)
70
Dasavatharam (The Ten Avatars) 2008,  Unrated)
71
Nayakan (Hero) 2010,  Unrated)
72
Pattiyal 2006,  Unrated)
73
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005,  Unrated)
74
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001,  PG)
75
Ninaithale Inikkum 1980,  Unrated)
76
Guru 2007,  Unrated)
77
The Aviator 2004,  PG-13)
78
The Departed 2006,  R)
79
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
it could have been ridley scott's godfather.......
80
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
81
Apocalypto 2006,  R)
82
The Hurricane 1999,  R)
83
Street Kings 2008,  R)
84
The Great Escape 1963,  Unrated)
85
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
86
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
87
Back to the Future 1985,  PG)
88
Back to the Future Part II 1989,  PG)
89
Back to the Future Part III 1990,  PG)
90
National Security 2003,  PG-13)
91
Bad Boys II 2003,  R)
92
Bad Boys 1995,  R)
93
Rush Hour 1998,  PG-13)
94
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
95
Blue Streak 1999,  PG-13)
96
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
97
Surf's Up 2007,  PG)
98
Over the Hedge 2006,  PG)
99
Madagascar 2005,  PG)
100
That Thing You Do! 1996,  PG)
101
Where Eagles Dare 1969,  PG)
102
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
103
Nothing to Lose 1997,  R)
104
Shaun of the Dead 2004,  R)
105
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
106
Mission Impossible 1996,  PG-13)
107
Into the Wild 2007,  R)
108
Training Day 2001,  R)
109
The Bank Job 2008,  R)
110
Cheats 2002,  PG-13)
Cheats
a really great movie to watch the screenplay was great and uuhhhhhhh!!!!!! everything was just perfect in this movie
111
The Perfect Score 2004,  PG-13)
112
Accepted 2006,  PG-13)
113
Mercury Rising 1998,  R)
114
No Country for Old Men 2007,  R)
115
Perfect Stranger 2007,  R)
116
Body of Lies 2008,  R)
Body of Lies
as always ridley scott has proved that even at this age he is good at making kick ass films
117
Dead Poets Society 1989,  PG)
118
Kung Fu Panda 2008,  PG)
119
Recount 2008,  Unrated)
Recount
even though we know that bush actually won the election at the end this movie will make us eager to wait for the court's decision ............ mannnnnnn this film was great
120
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
a fantastic piece of cinematography
121
Vaaranam Aayiram 2008,  Unrated)
122
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
123
New Port South 1999,  PG-13)
New Port South
can't really understand the movie
but this movie's so cool
it has an awesome background score
unbelievable cinematography
excellent editing
and what not
this movie should get the genre of cool/awesome/confusing
124
Office Space 1999,  R)
125
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
"So if you wake up one morning and it's a particularly beautiful day, you'll know we made it." - this line makes even the hardest of hearts to shed a little tear at the corner of the eye.
one of the best ending lines ever in a movie
5.5 just for the ending.............
126
Romulus, My Father 2007,  R)
Romulus, My Father
every father's son should see this!!!
127
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
guess vampires do get in love.............
128
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
the way movies have to be made....
129
Seven Pounds 2008,  PG-13)
130
The Hurt Locker 2008,  R)
131
Fanboys 2007,  PG-13)
Fanboys
loved it!!!
from a fanboy point of view ,this movie is really good
worth a watch
132
Kick-Ass 2010,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments