My Favorite Movies
| neogyvr's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 4 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 5 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 6 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 8 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 9 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Flight of the Navigator 1986, PG) |
|
| 11 |
I Am Legend 2007, PG-13)
A really good action movie, but not a good book-made-movie. At least, not as far as the book is concerned. Still, I try to think objectively about these sorts of things and don't pay attention to the book. Smith shows his true potential in this movie by showing a wide range of emotion. Definitely wil make you want to stay healthy. |
|
| 12 |
The X-Files - Fight the Future 1998, PG-13) |
|
| 13 |
The Guyver 2 1994, R) |
|
| 14 |
The Last Starfighter 1984, PG) |
|
| 15 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 16 |
Short Circuit 1986, PG) |
|
| 17 |
The Land Before Time 1988, G) |

















