My Favorite Movies
Give list a short description
| nenni00's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Run Fatboy Run 2008, PG-13)
I have 2 words to sum up this movie....BLOODY BRILLIANT!!!!!!!! hats off to David Schwimmer for directing this movie and hats off to Simon Pegg for the re-write. Full of laughs, full of chances to spit water out of your mouth because you really need to burst into fits of laughter. Simon Pegg and Dylan Moran shine in this "sometimes" serious but REALLY funny comedy. If you love Simon after seeing Shaun of The Dead and Hot Fuzz (2 name just two) then you will really like this movie. GET YOUR ARSES DOWN TO THE CINEMA and watch it. It's out tomorrow (we watched the advanced screening tonight)..we've got plans to go see it yet again next week and the week after....and the week after that and maybe the week after that :p |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13)
People who know me know I love Pirates of The Caribbean but now hey need to know that I want to MARRY Pirates of The Caribbean! I loved this movie. Packed full of action and good storylines, it kept me gripped all the way through. I will admit that it started off a wee bit slow but it soon picked up. I liked the fact that some of the old characters from the first movie had turned up again. I was a little disappointed they were missing from the second movie but it was no biggy. |
|
| 5 |
I Am Legend 2007, PG-13)
As a lover of the book for 16 years I really thought this movie wouldn't live up to it. I loved it. Simple as! Will Smith did a brillient job of being Robert and the dog? WANT HER! lol I highly recommend this movie to anyone. Take time out and watch it on the big screen. You wont be disappointed. 10/10 from me |
|
| 6 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 7 |
Life 1999, R) |
|
| 8 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 9 |
Scarface 1983, R) |
|
| 10 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 11 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 12 |
Monster 2003, R) |
|
| 13 |
Shooter 2007, R)
I loved this movie. It really surprised me. It kept me drawn in after the first 5 minutes. I never normally like movies like this but the action and storyline kept me going. Even my mum loved it and that's hard for her lol. It's well worth a watch. Mark Wahlberg shines and there's action a plenty. It's now in my top list of movies I love to watch and it takes a lot for that to happen |
|
| 14 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 15 |
Snatch 2001, R) |
|
| 16 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 17 |
Casino 1995, R) |
|
| 18 |
Howard the Duck 1986, PG) |
|
| 19 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 20 |
The Monster Squad 1987, PG-13) |
|
| 21 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 22 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 23 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 24 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 25 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 26 |
Hot Fuzz 2006, R)
I've just been to see this film and I have to say....it's brilliant!! If you love Shaun of the Dead, then you'll love this. |
|
| 27 |
Tremors 1990, R) |
|
| 28 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 29 |
Hostage 2005, R) |
|
| 30 |
Be Cool 2005, PG-13) |
|
| 31 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 32 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 33 |
Cocktail 1988, R) |
|
| 34 |
Human Traffic 1999, R) |
|
| 35 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 36 |
Beaches 1988, PG-13) |
|
| 37 |
The Crow 1994, R) |




































